Vladimír Čelakovský, který nastoupil do funkce v listopadu, si vybral nelehký cíl.

Chce přispět k tomu, aby vesnice začala žít a lidé byli na své bydliště hrdí. „Hlavní problém naší obce je klesající počet obyvatel. Před deseti lety tu bylo 262 obyvatel, dnes je jich 208. Od roku 1990 tu nikdo nepostavil nový dům. Dal jsem si úkol zastavit úbytek obyvatel. Snažíme se jít lidem blíž, mimo jiné i pořádáním kulturních akcí. Pod obcí jsme zřídili kulturní komisi, která to má na starosti,“ říká starosta, jehož funkce je neuvolněná.

K větší identifikaci lidí s obcí mohou jistě pomoci i dobrovolné spolky. „Máme tady dva spolky, dobrovolné hasiče z Pohoří, a potom také myslivecké sdružení. Tyto spolky samozřejmě pořádají kulturní akce. Je důležité udržet tady mladé lidi. Je jasné, že práci tu seženou těžko, ale když se jim tu bude líbit, není problém dojíždět,“ doplňuje Čelakovský. Ačkoliv vesnice vymírají, v Mišovicích je celkem slušný počet dětí. „Nevím přesně kolik, ale řekl bych, že lidí ve věku do osmnácti let je tady tak dvacet procent, což není špatné. Teď jde o to, abychom je tady udrželi, Já sám mám dvě dcery, nevím, zda tu budou žít,“ přiznává Čelakovský.

Kromě tohoto nehmotného cíle řeší starosta i problémy přízemnějšího rázu.

„Kanalizace a čistička, to je problém snad všech obcí. U nás je to ještě komplikované tím, že máme šest místních částí, které jsou od sebe dost vzdálené. Vím, že stát nás do čističky tlačí, ale je to komplikované. Uvažujeme o tom, že bychom si nechali udělat studii, kde bychom měli zhodnocené náklady a řečeno, zda je i s pomocí dotací možné, abychom někdy čističku postavili,“ vysvětluje starosta.

Zastupitelstvo také rozvažuje, jak dál hospodařit na obecních lesích, kterých má obec sto hektarů. „Musíme se dohodnout, zda pronajmeme lesy nějaké firmě, nebo jestli se o ně budeme starat vlastními silami,“ vysvětluje starosta Mišovic Vladimír Čelakovský.