Letos by Lety měly mít vyrovnaný rozpočet. Příjmy i výdaje dosáhnou necelých pět milionů korun. „Snažíme se mít vyrovnaný rozpočet vždycky. Nemáme ani žádné úvěry,“ pochvaluje si starostka obce Blanka Hlavínová.

Jako mnoho jiných starostů si i ona považuje spolupráci s úřadem práce.

„To, že dostáváme pracovníky přidělené na veřejně prospěšné práce, je pro nás obrovská pomoc. Bez toho si neumím vůbec představit, jak bychom fungovali. Máme tři místní části, Lety, Šerkov a Pukňov, a údržba zeleně v nich je dost náročná. Obec má také lesy, takže tito pracovníci v nich vysazují nové stromy, natírají je proti okusu nebo vyžínají trávu,“ říká Hlavínová. „Každý rok máme čtyři pracovníky,“ doplňuje starostka. Obec ještě nemá nový územní plán, leccos už se ale povedlo.

„Instalovali jsme u silnice radar. Vzhledem k tomu, že Lety projíždí mnoho aut, jsme rádi, že se podařilo snížit jejich průměrnou rychlost, i když je to radar, který pouze upozorňuje. Minimálně nákladní auta zbrzdí a projedou obcí menší rychlostí,“ poznamenává Hlavínová.

Starostku naopak trápí nezaměstnanost, která vzrostla po nedávném zavření místní cihelny. „Určitý dopad to má. Když jsou lidé nezaměstnaní, nejdou do obchodu, nejdou do hospody, nejdou na kulturní akce. Pokud vím, o areál cihelny zatím nikdo zájem neprojevil, ale byla bych ráda, kdyby tam vzniklo něco, co by vytvořilo nějaká pracovní místa. Lidé z Letů musí jezdit do práce do okolních měst, někteří jezdí i do Prahy, největším místním zaměstnavatelem je asi autovrakoviště,“ dodává Hlavínová.

Ačkoliv jsou Lety poměrně malá obec, spolkový život tu funguje. V obci je myslivecké sdružení nazvané Honební společenstvo Planina Lety, aktivní jsou i hasiči, a to jak přímo z Letů, tak i ze Šerkova. „Kromě nich tu jiné spolky nejsou, ale tyhle fungují dobře,“ říká starostka. Klasickým spolkem není taneční skupina Lady western, v níž jsou ženy včetně Blanky Hlavínové, a jen jeden muž.

Obec v minulých letech pořádala několik velkých hudebních akcí, do Letů přijela i kapela Katapult, ale od toho už vedení obecního úřadu upustilo. „Myslím si, že krize dopadla i na kulturu, lidé nejsou ochotni do ní tolik investovat. Máme sál, kde by se daly pořádat jakékoliv akce, ale nechceme, abychom museli na koncerty doplácet. V minulých letech se většinou povedlo, abychom nic neprodělali,“ poznamenává Hlavínová.