Spisovatel historické literatury a ředitel Milevského muzea Vladimír Šindelář je jednoznačně proti zvýšení DPH na knihy. „Ale spisovatele to příliš nezasáhne, jejich mizerný honorář bude jen ještě mizernější,“ říká Šindelář.

Sníží se kvůli zvýšení DPH počet vydávaných knih, budou lidé méně číst?

Je samozřejmé, že při tak obludném zdražení, jaké nám vládnoucí garnitura chystá, mnoha domácnostem na knížky už prostě nezbude, v duchu zásady: číst se může, ale jíst se musí. Pokud se nebudou knížky kupovat, zaniknou zcela jistě některá malá nakladatelství, bude se méně knih vydávat a to pochopitelně pocítí i tiskárny, které budou mít méně zakázek a začnou uvažovat o propouštění zaměstnanců.

Nakladatelé nebudou chtít riskovat, že se nová kniha možná neprodá, a tak budou sázet na jistotu. Budou se tedy prodávat jen kalendáře, kuchařky a knihy o současných celebritách. Jenže naši mocní si neuvědomili, že zdražení dopadne nejen na populární literaturu, ale i na učebnice, vědeckou literaturu.

Pocítí horší situaci i spisovatelé, sníží se jejich honoráře?

Honoráře spisovatelů zvýšením DPH u knih nijak výrazně ohroženy nebudou, dneska stejně psaní knih až na výjimky nikoho neuživí. Spisovatelé jsou dnes placeni procentem z prodaných výtisků, přičemž deset procent je už považováno za slušný honorář, samozřejmě po odečtu DPH a obchodní marže.

Když mi před několika lety vyšla knížka o významných bitvách na jihu Čech, činil můj honorář po odečtu všech daní a rabatů kolem devíti korun z jednoho prodaného výtisku. Na knížce jsem pracoval tři roky. Jestli mi tedy dnes díky nárůstu DPH klesne můj honorář o 90 haléřů na jedné prodané knize, nemá to pro mne žádný význam.

Jak jsou na tom s DPH ostatní evropské země?

Angličané a Norové nemají u knih žádnou DPH, ostatní státy pak přibližně kolem pěti procent. Slováci ji nedávno snížili z nově zavedené DPH ve výši devatenáct procent zpátky na deset, protože se ukázalo, že vysoká daň deptá slovenskou literaturu. Jen Češi se snaží být originální a chtějí jít cestou, kterou už ostatní po neblahých zkušenostech zavrhli.