Za svoji činnost také dostali ocenění v soutěži Vesnice roku 2009.

Když někdo přijde do jejich domu, nestačí se divit. Hned u vstupu sedí na větvi několik drobných dřevěných ptáků, na nízkém stole se chystají k běhu polní zvířata, z nichž některá z české krajiny už téměř vymizela. Figurky nejsou koupené a manželé nejsou sběratelé, devadesátiletý Jan Vevera totiž vyřezává figurky a různé objekty z lipového dřeva, jeho o sedm let mladší manželka Bohumila píše svoji vlastní kroniku a sbírá materiály o obci.

V Pohoří kdysi bývala škola, kam chodily stovky dětí, a Veverová se tak snaží zachovat informace o tom, jak se žilo na vesnici před mnoha lety. „Byla by škoda, kdybychom si své vzpomínky nechali pro sebe,“ říká Bohumila Veverová nad mnoha svazky kroniky.

Její manžel není tak hovorný, ale získat od něj informaci, jak se dostal k práci se dřevem, není těžké. „Manželka mi řekla, abych se pokusil něco vyřezat. Ale já jsem nikdy nic podobného nezkoušel. Nakonec jsem to zkusil, a šlo to,“ vypráví skromně Vevera. „Sice říkal, že to nebude umět, ale hned si šel potají koupit dlátka,“ směje se Bohumila Veverová. Její manžel vyřezává ze dřeva už více než dvacet let, ona sama si vede kroniku.

„Dříve jsem si zapisovala události do kalendáře a jednou za půl roku nebo rok přepsala do kroniky. Ale teď už na to špatně vidím, takže vždycky poprosím manžela, aby to přepsal. Nenutím ho, ale poprosím,“ nezapře v sobě Veverová zkušenou ženu, která ví, jak se má s lidmi zacházet.

Vcházíme do muzea, což je bývalý chlév. V místnosti je minimálně několik set předmětů. Opět se díváme na dřevěné figurky vytvořené Janem Veverou. Ty představují převážně práce v obci během roku, je tak možné vidět různé řemeslníky při jejich práci. Jsou tu i různé budovy a mravoučné cedulky, na jedné z nich je napsáno „Nekritizuj – ale pochop,“ kromě toho i „Není ten kdo se zachová všem,“ i další věty.

Návštěvník tu může vidět i původní věci, které se na statku používaly nebo patřily předkům Veverových. „Tady je polní láhev s letopočtem 1915, kterou měl můj tatínek ve válce. Tady je náš kostelíček, ale to vám mladým asi nic neříká. Tady vidíte naše hry čtyř ročních období. Nebyli jsme jako dnešní děti, které si jen hrají, my jsme museli pást kozy nebo sbírat klásky na poli. Měli jsme hodně práce,“ dodává Veverová.

O tom, že by z domu udělali oficiální muzeum, manželé neuvažují.