Pokud se zvýší daň u knih ze současných deseti na dvacet procent, bude to znamenat nejen zánik některých vydavatelství a knihkupectví, ale i problémy pro knihovny na Písecku.

Jaký máte názor na zvýšení DPH u knih? Měly by být výjimkou a mít sníženou sazbu daně? Hlasujte v anketě vpravo vedle článku a vyjádřete se v diskuzi!

„Samozřejmě, pokud se knihy zdraží, budeme jich moci nakoupit méně. Máme každý rok určitou pevnou částku, kterou můžeme za nákupy vydat,“ uvedl ředitel písecké knihovny Roman Dub.

Pokud by se DPH zvedla od října, existuje možnost, že by se knihovna předzásobila a nakoupila knihy třeba v září, to ale Dub nevidí jako příliš reálné. „Musíme knižní produkci nakupovat kontinuálně tak, jak vychází. Samozřejmě bychom určité množství navíc pořídit mohli, ale nebylo to velké množství,“ dodal ředitel Dub.

Sám se chystá podepsat webovou petici Svazu českých knihkupců a nakladatelů na adrese http://sckn.cz/index.php?p=vyzva, která má už přes sto tisíc podpisů.

„Pokud bychom měli daň na knihy takto vysokou, byli bychom výjimkou v celé civilizované Evropě,“ dodal Dub. Podobný názor má i ředitelka Městské knihovny v Milevsku Hana Kolínová. „Samozřejmě, že se mi to nelíbí. Zvýšení DPH by znamenalo nejen zdražení knih, ale i novin a časopisů, takže bychom jich mohli nakupovat méně. A zdražení by mohlo být vyšší než deset procent, protože když se zdražuje, tak vždycky trochu víc,“ dodala smutně Kolínová.

Pokud by knihy zdražily, Kolínová pochybuje o tom, že by knihovna dostala od města více peněz jako kompenzaci. „Dnes vynaložíme na nákupy knih, časopisů a hudebních nosičů mezi 400 a 500 tisíci korun, nemyslím si, že bychom dostali více. Uvažovali jsme, že bychom dali čtenářům podepisovat petici, ale nakonec jsme si řekli, že to už asi nemá velký smysl. V knihovně ale máme vytištěnou výzvu, že je možné podepsat petici na internetu,“ dodala Kolínová.

Proti zvýšení DPH se jednoznačně staví i spisovatel a ředitel Milevského muzea Vladimír Šindelář.

„Poslední dobou mám pocit, že naši politici se k nám občanům chovají podle zásady – čím hůře, tím lépe. Bezedná státní kasa se bude hojit už i na knihách. Panstvo zkouší, co lidi ještě vydrží,“ řekl Šindelář.

„Zvýšení DPH by znamenalo katastrofu. Naše knihkupectví tu končí, ale to s tím nesouvisí. V poslední době byly prodeje hodně špatné, to vám řeknou všichni knihkupci. Jestli vláda tohle prosadí, tak to bude kulturní devastace,“ řekla Ladislava Šlechtová z píseckého knihkupectví Šlechta.

„Knihkupectví budou zanikat zcela určitě. Pokud mám správné informace, tak v Táboře skončily nedávno tři prodejny knih. Když vidím ten plánovaný nárůst daně, myslím si, že to není určitě rozumné. Viděla jsem v novinách srovnání evropských zemí, a všude mají nižší daň. Je to hrozná situace,“ dodala Šlechtová.