Jak hrát divadlo tak, aby tomu lidé věřili a herec se zároveň bavil. To se dozvěděli účastníci divadelní dílny, která na víkend obsadila Divadlo Pod čarou. Jedním z účastníků byl i Jan Sebera z Dřítně, který v Písku studuje.

„Jsem členem skupiny historického šermu Klíč a meč a myslím si, že taková zkušenost s divadlem může zlepšit úroveň našich vystoupení,“ říká Jan Sebera.

„Doufám, že jsem si odsud odnesl schopnost zahrát emoci nebo postavu. Další dílny se určitě rád zúčastním,“ dodává účastník dílny. Herci si měli za úkol na závěr setkání připravit ve dvojicích scénku, u níž měli zadaný text.

„Text byl sice pro všechny stejný, ale bylo moc zajímavé sledovat, jak se s tím jednotlivé dvojice vypořádají. Pak jsme si vždycky navzájem říkali, co by se mělo udělat tak, aby byl výsledek co nejlepší, třeba aby se nestalo, že nebude herci vidět do obličeje,“ poznamenává Sebera.

Podle lektorky Stanislavy Kočvarové se cíl, kterým bylo získat divadelní projev, podařilo splnit.

„Když mají šermíři úvod souboje v divadelním duchu, je dobře, když je jejich projev uvěřitelný. V sobotu jsme se zaměřili spíše na různé hry, při nichž jsme se poznávali. Chtěla jsem, aby účastníci viděli, že si jde hrát a přitom hrát divadlo. V neděli jsme se zaměřili spíše na dialogy,“ vysvětluje Kočvarová.

Další divadelní dílna by se v Podčáře měla konat v dubnu.