Písecký hřebčín si polepší. Ze státního rozpočtu letos dostane o 2,5 milionu korun více než minule. „Samozřejmě nás to těší,“ řekl ředitel Zemského hřebčince Písek Jan Pellar.

Peníze chce hřebčín použít jak na opravy areálu národní kulturní památky, tak i na důstojnou reprezentaci tradice, jejímž je nositelem.

„Třeba hříbárna v Humňanech trpí dřevomorkou, v Novém Dvoře je nutné dodělat fasády,“ jmenoval Pellar dvě z míst, která trápí vedení hřebčince nejvíce.
„Peníze nám také pomohou uspořádat důstojně akce, jako jsou přehlídky koní. Je dobré, když se před lidmi nemusíme stydět. Podobných akcí děláme průměrně šestnáct do roka,“ dodal Pellar.

Kromě píseckého dostane více peněz také Zemský hřebčinec Tlumačov. „Jsem rád, že se podařilo navýšit tento dotační titul o dva a půl milionu korun pro každý z těchto státních podniků, které jim pomohou zlepšit stav svěřeného majetku,“ uvedl ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Dotace představuje jen malou část nákladů píseckého hřebčince, a jak uvedl ministr Fuksa, podniku pomůže, ale na zbytek si musí vydělat sám.

„Samozřejmě že jsme rádi, že nárůst výše dotace zohledňuje dlouhodobý vývoj inflace. Tyto prostředky využijeme na údržení národní kulturní památky v důstojném stavu, na odstraňování havarijních stavů na hříbárně a k nositelství řádné 'koňařské' kultury,“ dodal ředitel Jan Pellar.

Písecký hřebčinec je státním podnikem, jehož součástí jsou i dvě hříbárny, a to v Novém Dvoře a v Humňanech.