Myšlenka vybudovat archeoskanzen v Kovářově se místním zastupitelům vesměs líbí. „Nápad je to dobrý, ale teď nejsem schopný říci, zda jsem pro jeho stavbu nebo ne,“ řekl zastupitel Zdeněk Pšeničný.

Archeoskanzen, který by fungoval pět měsíců v roce, chce u samoty Budař v katastru Kovářova vybudovat čtyřicetiletá Kateřina Havránková z Prahy.

Návštěvníci by zde viděli, jak lidé žili v desátém a jedenáctém století, co pěstovali a jak plodiny zpracovávali.

„Vybrala jsem si Kovářov z více důvodů. Po vhodném pozemku jsem pátrala přes realitní kancelář. Samota Budař bylo jedno z mála míst, které přichází v úvahu. Také jsem rodilý Příbramák a okolí tu znám. Mám to tu ráda,“ odůvodňuje Kateřina Havránková, která pracovala v oblasti památkové péče, vydala turistické průvodce po slovanských hradištích v Čechách a na Moravě a ví, co výstavba archeoskanzenu a jeho provoz obnáší. Má s tím zkušenosti.

Spočítala, že by do kovářovského archeoskanzenu denně jezdily tři stovky návštěvníků. „To je sedm autobusů. Sedm autobusů se sem musí nějak dostat, nemáme tam žádnou komunikaci, jen prašnou cestu, a to ve velice špatném stavu,“ upozornil kovářovský starosta Pavel Hroch. Podle Havránkové by cestu zpevnila na své náklady, počítá s tím.

Kateřina Havránková nechtěla Píseckému deníku sdělit, kolik by vybudování archeoskanzenu stálo. „O tom mluvit nechci. Zvažujeme, že bychom žádali o nějaké dotace. I bez nich, myslím si, bychom archeoskanzen asi postavili,“ doplnila Havránková.

Jeho vybudování naráží na majetkoprávní vztahy, pozemky zatím nejsou majetkem Kateřiny Havránkové, a na to, že obec bude muset změnit územní plán.