Výkřiky, pískot, bučení. To byly prostředky, kterými se lidé na středeční debatě o výstavbě komunitního a nízkoprahového centra, která se ve středu konala v Divadle Fráni Šrámka, snažili prosadit svůj názor, že stavba je zbytečná. „Lidi, je to jako Mnichov, o nás bez nás,“ volal podnikatel Oldřich Veselý. „Sebereme se a půjdeme do ulic,“ zakřičel další muž a odebral se spolu s velkou částí publika k východu.

„Je mi z vás smutno. Uvědomte si, jak se chováte,“ vzal si slovo bývalý ředitel pobočky Naděje Petr Hladík, který již předtím poznamenal, že Romové se besedy neúčastní, neboť mají strach. Zklamaný z chování lidí byl i starosta Ondřej Veselý, který se projednávání účastnil i přes své zdravotní problémy. Několik lidí vyjádřilo obavy, že se po postavení centra sníží cena nemovitostí, které nedávno koupili.

„Poslouchá se to hezky, ale je mi z toho smutno. Nepředstavoval jsem si, že po dvou letech bydlení v Písku se budu muset zúčastnit takovéto trapnosti. Jak se zastupitelé starají o své občany, to je děs,“ uvedl jeden z hovořících Písečanů.

„Problém, který tu řešíme, by nevznikl, pokud by předchozí vedoucí představitelé města nevybrali Portyč jako obětního beránka, kam budou soustředěni všichni problémoví lidé,“ řekl muž, který si vysloužil potlesk.

Za Romy, pro jejichž mládež ve věku 15 až 26 let by mělo být centrum určeno, se projednávání účastnil Michal Mižigár. „Víte, než jsem začal studovat střední a potom i vysokou školu, svedl jsem boj nejen se sebou, ale i s tím, že jsem Rom. Nesmíte nás všechny házet do jednoho pytle. Všechny kultury jsou si přece rovny a romství se z našeho národa snažili po staletí všichni vymlátit. Naše historie, to je samý masakr. Pokud se nebude pracovat s romskými dětmi, bude situace jen horší,“ řekl student Michal Mižigár.

Podnikatel Richard Kamenský podpořil stavbu centra. „Prožil jsem dětství v Soukenické ulici, mám z něj několik jizev. Řeknu něco, za co mě lidi nebudou mít rádi. Jsem sobec a říkám otevřeně, že výstavbě fandím. Aspoň odvede problémové občany od mého domu. Je to práce na mnoho let. Před dvaceti lety jsme zvonili klíči, a dodnes jedeme v socialistických kolejích. A s tímhle je to stejné,“ řekl Kamenský.

Starosta Ondřej Veselý znovu opakoval, že centrum, jehož výstavba by měla stát maximálně 20 milionů a provoz po dalších pět let financovaných dotací maximálně pět milionů ročně, nebude stát město ani korunu. Město by tím navíc podle něj zhodnotilo svůj majetek, areál bývalé vojenské vodárny, který je v dezolátním stavu.

Po pěti letech, po než je vyžadována udržitelnost projektu, by objekt mohlo město přeměnit v cokoliv jiného. „Argumenty, ať za ty peníze postavíme něco jiného, nebo ať centrum uděláme někde jinde, jsou nesmyslné. Peníze je možné získat právě jen na Portyč a jen na komunitní a nízkoprahové centrum,“ poznamenal Veselý.

Výstavbu centra musí schválit zastupitelstvo města. Město bude brzy zjišťovat názory obyvatel pomocí ankety na webu a na stránkách tištěného zpravodaje. Je možné, že se uskuteční i další veřejná projednávání, na nichž už budou představena konkrétní data.

Představa, jak by mohlo centrum vypadat, na jaké ploše by stálo nebo kolik by v něm pracovalo lidí, je totiž ještě velice mlhavá, neboť projekt je na úplném začátku.

GLOSA

Jestli veřejné projednávání mělo přesvědčit lidi o nutnosti výstavby komunitního centra na Portyči, nevím, jestli mohlo být přesvědčování připraveno horším způsobem. Projektová manažerka Helena Kosová představila projekt, ale ve své dvacet minut trvající řeči používala tolik cizích slov, že budila dojem, že vlastně nic říci nechce. Představitelé Naděje, kteří by se za komunitní centrum měli nejvíce prát, seděli za svým stolem jako zmoklé slepice a nebyli schopni dodat žádná data, která by lidem řekla, že centrum je třeba. Na dotaz, kolik je Romů na Portyči, řekli pouze, že asi 90 rodin, protože samozřejmě nesmí evidovat, kdo je Rom a kdo ne. Výsledkem debaty bylo tedy cimrmanovské „Nevíme sice nic, ale zato to víme správně.“ Jako divadelní hra to není vůbec špatné, ale u projektu za miliony korun je to na pováženou. ondrej.smid@denik.cz