Zatímco na konci roku 2008 bylo na území města 288 povolených výherních hracích přístrojů (VHP), letos je jich už jen dvanáct. „Všechny mají povolení do konce roku. Umístění nových už město nepovoluje,“ připomněla Dana Zbudilová z odboru kultury Městského úřadu v Písku.

K radikálnímu omezení přispěla nová vyhláška, kterou vloni schválili zastupitelé napříč politickými stranami. Hrací automaty se ve městě stávaly stále větším problémem. Někteří lidé v nich utráceli i sociální dávky a jejich rodiny se často dostávaly do bezvýchodné situace.

Vyhláška vymezila pro umístění VHP pouze dvě lokality pod Lesním hřbitovem a pod Portyčskými skalami. VHP však z celké části nahradily videoterminály povolované ministerstvem financí.

Ale všechno může být brzy jinak. Již na lednovém zasedání zastupitel za TOP 09 Josef Knot požadoval zrušení vyhlášky č. 1/2010 mimo jiné proto, že město přichází o dost peněz z poplatků. Zastupitelé neměli vyhlášku k dispozici, a tak o ní nehlasovali.

Na zítřejším zasedání budou mít na stole návrh Sdružení zábavního průmyslu UNASO na zrušení vyhlášky č. 1/2010 a návrh nové vyhlášky k provozování výherních hracích přístrojů. Podle tohoto návrhu by VHP mohly být provozovány na 35 místech v Písku včetně historického centra a jeho okolí.

„V seznamu jsou pouze provozovny, jejichž majitelé či provozovatelé se zavázali upravit režim v provozovnách tak, aby odpovídal principům společenské odpovědnosti,“ uvedl Zdeněk Barták z prezidia UNASO.