Jan Bárta přijel v neděli se svým synem Honzíkem z Českých Budějovic do Písku do hudebního sálu kulturního domu. Konala se tady totiž tradiční výstava plastikových modelů Písecký Šturmovik, tentokrát s vročením 2011.

Lidé tak mohli vidět letadla, ponorky, výjevy z bitev či letadlové lodě.

Hodnotitelé srovnávali preciznost provedení jednotlivých modelů, což pro ně byl obtížný úkol, protože modely měly vysokou kvalitu, ačkoliv je sestavovali převážně mladí modeláři, pro které je soutěž hlavně určena.

„Je to pěkné. Obdivuji lidi, kteří jsou tak šikovní a trpěliví, že dokážou slepit a nabartvit model tak, že vypadá jako skutečný,“ říká Jan Bárta. Účast na výstavě byla alespoň ze strany vystavujících opravdu slušná. „Máme 200 přihlášených modelů, což je oproti minulému roku nárůst přibližně o sedmdesát modelů,“ vysvětluje za organizátory Miloslav Brousil, který v Domu dětí a mládeže Písek vede modelářský kroužek.

Píseckým modelářům se také podařilo zvýšit počet modelářských klubů, které se této soutěžní přehlídky účastní. „Letos jich přijelo asi o pět více než před rokem. Je tady zastoupená velká část České republiky. Jsou tady lidé ze Sezemic u Pardubic, z Prahy, samozřejmě i jižní Čechy mají své zástupce,“ uvádí Brousil. Vyšší účast si písecký modelář vysvětluje dobrou propagací i atmosférou setkání.

„Snažíme se výstavu prezentovat na zájmových webových stránkách, lidé vědí, že je to solidní soutěž a příjemně strávený den,“ dodává Brousil.