Od začátku března se mění systém práce městské policie. Strážníci by měli být v ulicích víc vidět a být více v kontaktu s obyvateli.

„Mnozí lidé si myslí, že strážníci jsou tady jen proto, aby dávali botičky na auta nebo řešili další přestupky spojené s dopravou. Ale náplň jejich činnosti je daleko širší a v dohledné době chceme, aby se orientovala ještě víc na prevenci,“ uvedl starosta Ondřej Veselý (ČSSD).

Nový systém počítá s osobní odpovědností každého konkrétního strážníka za pořádek ve svěřeném okrsku. Lidé budou vědět, ke kterému strážníkovi patří, budou znát kontakty a mohou se na něj obracet přímo nebo prostřednictvím telefonu.

Město je rozděleno do čtyř okrsků včetně částí Smrkovice, Semice, Nový Dvůr a Purkratice, samostatným okrskem je centrum Písku. Tam, kde jsou osadní výbory, budou strážníci v kontaktu s jejich předsedy. Funkci okrskářů bude vykonávat osm strážníků.

„Po ulicích budou chodit pěšky, o nákupu kol zatím neuvažujeme. Vždy dva dny budou ve službě a dva dny budou mít volno, takže v průběhu dvou týdnů budou každý den ve svém okrsku,“ doplnil Ondřej Veselý.

V průběhu služby bude strážník zjišťovat protiprávní jednání, různé závady na městském i soukromém majetku, podezřele se chovající osoby a zatoulané psy. „Hlavně se bude ale bude zajímat o problémy obyvatel svěřené lokality. Pokud zjistí nějakou nesrovnalost, okamžitě se pokusí o nápravu a v následujících dnech místo nebo lidi znovu zkontroluje,“ vysvětlil Veselý.

Osobní zodpovědnost strážníků za jednotlivé části města vítají zejména lidé z problémových lokalit.

„Dosud jsme tady vídali auto městské policie, které sídlištěm projelo. Určitě bude lepší, když strážník půjde pěšky. Sice nachodí hodně kilometrů, ale bude toho víc vidět a hlavně slyšet. Už jen jeho přítomnost bude budit respekt,“ myslí si Miroslav Ptáček z Portyče.