udova fary v Albrechticích dál chátrá. Římskokatolické církvi se ho stále nepodařilo prodat. „Jednali jsme s církví o koupi naposledy před několika lety. Ale nabídnutá cena pro nás není přijatelná,“ uvedl starosta obce Václav Kaifer.

„Před několika lety byla cena milion a půl, teď klesla, ale stejně je to příliš drahé. Několik milionů by se do budovy muselo investovat. Situace s dotacemi je složitá,“ doplnil starosta Kaifer.

Budovu stále nabízí Biskupství českobudějovické na svých webových stránkách. Nejnižší cena je určena na milion sto tisíc korun. U domu je vlastní studna a žumpa na vyvážení.

„Technický stav objektu vyžaduje celkovou rekonstrukci. Ve špatném stavu je krytina, okna, podlahy omítky a veškeré instalace. Dále se utrhla část obvodové zdi v zadním rohu domu, které je nutno staticky zajistit,“ uvádí web českobudějovického biskupství.

"Fara v Albrechticích prodána nebyla a v současné době nejednáme s žádným vážným zájemce o koupi zmíněného objektu. Nadále trvá náš zájem faru prodat a vhodného kupce hledáme. O snížení kupní ceny zatím neuvažujeme," uvedla Helena Timrová z českobudějovického biskupství.

Oproti tomu památný hřbitov, který k faře přiléhá, začíná být opět turistickým magnetem. Obci se v minulém roce podařilo rekonstruovat 17 z 85 unikátních výklenkových kapliček. Opravy vyšla na 605 tisíc korun, zhruba 40 tisíc na jednu kapličku. Albrechtice se teď snaží získat dva a půl milionu na zbytek kapliček.

„Určitě budeme žádat o nějakou dotaci,“ řekl starosta Václav Kaifer. Obec získala hřbitov v zuboženém stavu v roce 2007. „Je to zajímavá vesnická architektura, která je významná jak celorepublikově, tak i mezinárodně, proto by si zasloužila opravu,“ doplnil Kaifer.