Nová ředitelka Sladovny Renata Skronská, která bydlí v Hrazanech nedaleko Milevska, chce peníze pro tuto organizaci získávat mnohem více prostřednictvím grantů a sponzorských darů.

„Zkrácený rozpočet na letošní rok bude stačit tak akorát na běžný provoz a mzdy. Proto se musíme snažit více získávat granty. Téměř žádná výstava ve Sladovně neměla svůj katalog, což bych také ráda změnila s pomocí sponzorských darů,“ říká Skronská, která uspěla ve výběrovém řízení s účastí třinácti zájemců.

O tom, že se do něj přihlásí, rozhodla velkou měrou i náhoda. „Hlásila jsem se do konkurzu na místo tiskového mluvčího města Písku, ale když výběrová komise viděla můj životopis, doporučila mi přihlásit se do dalšího konkurzu, a to na ředitele Sladovny,“ uvádí Skronská. „Vůbec jsem nevěděla, že Sladovna hledá ředitele,“ přiznává ředitelka, která nastoupí po Jiřím Hladkém od 1. února.

Ke konkrétním krokům se zatím vyjadřovat nechce. „S provozem se musím nejdříve podrobně seznámit, nerada říkám něco předčasně. Nemohu tedy ani říct, zda bude nutné někoho propustit nebo má Sladovna naopak málo zaměstnanců,“ dodává Skronská.

Podle ní je třeba pokračovat v dobrých věcech.

„Chci spolupracovat na velkých akcích, stejně tak v těch, které byly v předchozím období oblíbené,“ říká Skronská. Sedmapadesátiletá Renata Skronská má bohaté zkušenosti s kulturou. Začátkem devadesátých let provozovala s manželem v Praze firmu, která vyráběla televizní pořady, reklamy či dokumenty, poté s manželem v roce 1993 založili rádio Classic FM se zaměřením na klasickou hudbu, byli jeho majiteli i řediteli, součástí podnikání v objektu rádia byla od roku 1995 i kavárna i studio určené k výrobě televizních pořadů.

„Měli jsme i galerii, kde jsme vystavovali mnohokrát velice zajímavá díla, například kreslený humor pro nevidomé. Snažili jsme se, aby každá výstava měla nějaký smysl. Pořádali jsme i koncerty v přímém přenosu,“ vysvětluje Skronská. V roce 2003 dostali nabídku na prodej rádia, kterou přijali, a odstěhovali se do Hrazan.

„Od té doby působím jako poradce rádia Classic FM pro vztahy s nejvýznamnějšími klienty,“ popisuje nová ředitelka. Jejím cílem je udělat ze Sladovny místo, kde bude kultura doma. „Chci, aby Sladovna byla centrem kultury jak pro Písečáky, tak i pro lidi z celého kraje, prostě kulturním místem Evropy,“ říká Renata Skronská.