Svazek obcí Milevska finišuje se zpracováním žádosti na vybavení vesnic kompostéry. Svazek se bude ucházet o peníze ze Státního fondu životního prostředí.

„Výzva bude zveřejněna v půlce února a nádoby na kompost by obce mohly mít v září nebo v říjnu,“ uvedl starosta Bernartic Pavel Souhrada, který je novým předsedou Svazku obcí Milevska.

Svazek sdružuje pětadvacet obcí včetně Milevska, ale do projektu se zapojilo osmnáct z nich. Například Hrejkovice, Borovany nebo právě Bernartice. „My jsme byli jedním z iniciátorů akce. Jsme určitě pro. Doma si biologický odpad lidé sami zlikvidují,“ popsal starosta Pavel Souhrada.

Stejný názor ale neměli v Křižanově, zastupitelé jednomyslně rozhodli, že se projektu nezúčastní. „Protože si biologický odpad likvidujeme sami. Máme jedno místo, kam ho vozíme, pak kompost spolu s hnojem rozhazujeme na poli. Funguje to tahle dvacet let. Tak proč to měnit?“ ptal se křižanovský starosta Jaroslav Kohout.

Podle plánu by jeden kompostér o objemu devět set litrů využívalo pět trvale žijících obyvatel. „My bychom získali 270 kompostérů,“ počítal bernartický starosta Pavel Souhrada.

Obyvatelé by za kompostér neplatili ani korunu. Financovala by je Evropská unie, státní rozpočet České republiky a také obce. Spoluúčast vesnic zřejmě bude sto korun na člověka, který v obci žije trvale.

Kompostéry biologický odpad zpracovávají a přetvářejí na humus, který lidé můžou využít jako hnojivo na zahrady. Snahou Unie a jejích ekologických projektů je snížit produkci komunálního odpadu.