Občanské sdružení Fokus Písek nebude nejspíš od 1. února schopno poskytovat služby lidem s duševním onemocněním. Chybí mu peníze. Z dotace, kterou požadovalo, dostalo sdružení pro letošní rok jen malou část. O tom, jaký význam má sdružení pro Písek a okolí, mluvila ředitelka Fokusu Miluše Balková.

Dostali jste málo peněz. Kolik vám přibližně chybí?

Na činnost v Písku potřebujeme minimálně milion korun, dostali jsme 150 tisíc korun. Stejné je to ve Strakonicích.

Je konec Fokusu začátkem února v tuto chvíli již neodvratný? Snažíte se získat chybějící peníze?

Samozřejmě se dlouhodobě pokoušíme o vícezdrojové financování. Ale na naší cílovou skupinu se velice těžko shánějí peníze. Během roku seženeme tak dvacet procent toho, co potřebujeme. Provozujeme sociálně terapeutickou dílnu, kterou nám plně financuje jedna nadace. Dílna je naší třetí službou a peníze nám chybí na dvě z nich.

Když Fokus skončí, co to bude pro Písek znamenat?

Jsme služba, která pomáhá lidem, kteří vyjdou z léčebny, kde léčba trvá půl roku, nebo také dva roky. Tito lidé ztrácejí vazby na okolí, a když se vrátí do normálního života, nevědí si rady. My se jim snažíme pomáhat, aby se do běžného života vrátili a byli schopni fungovat ve společnosti. Pokud by lidé propuštění z léčeben nemohli využívat tuto možnost, byl by jejich život o hodně těžší. Je pravděpodobné, že by naši klienti začali upadat do dluhů a dostávali by se i do dalších problémů.

Pokud tedy skončíte, bude tento druh služeb na Písecku chybět? Není možné, aby vaši lidé přešli do jiné organizace a poskytovali služby tam?

Poněvadž tato situace postihla jak nás, tak i pobočky v Táboře a Českých Budějovicích, bude tento druh služeb chybět v celém kraji. Pracovníci by těžko mohli začít působit jinde, protože organizace pomáhající lidem s duševním onemocněním se na svoji činnost musí specializovat. Když vám bude chybět očař, nepůjdete přeci k zubaři.

Musíme mít standardy kvality, proškolené zaměstnance, musíme splňovat podmínky, které se nedají vybudovat ze dne na den. Existujeme deset let a celou dobu se snažíme o zvyšování kvality. Naše situace se nedá řešit ani formou dobrovolnictví, protože podle zákona musíme zaměstnávat vysokoškolsky vzdělané sociální pracovníky. Pokud je nebudeme mít, nemůžeme mít ani registrovanou službu.

Je jasné, že pokud se organizace vašeho typu stále potýkají s finančními problémy, je někde chyba. Kdo za situaci podle vás může? Město, kraj, nebo ministerstvo?

Chtěla bych poděkovat městu, které nám každoročně přispívá, bez toho by to nešlo. Bohužel s krajským úřadem ani ministerstvem není žádná komunikace. Vinu za vzniklou situaci si přehazují jako horký brambor. Nikdo nám včas neřekl o tom, že nedostaneme peníze. Dozvěděli jsme se o tom minulé pondělí, což je hodně pozdě.

Nemůžeme fungovat na dluh, nemáme žádné vedlejší zdroje, z nichž bychom si mohli našetřit. Pokud bychom v tuto chvíli žádali o nějakou dotaci, je to záležitost půl roku, což je příliš dlouho.

Co bude v případě vašeho konce s lidmi, které zaměstnáváte?

Zaměstnáváme deset lidí. Protože dva z nich pracují na evropském projektu a jeden pracuje v dílně, propuštění by se tedy dotklo zbylých sedmi. Pokud česká společnost a stát očekává, že tyto služby budou lidé poskytovat zadarmo, je to od nich neetické. Budeme se snažit svoji činnost udržet, ale podle mě je to prakticky neřešitelná situace.