Město ke všem svým přívlastkům si může v posledních letech přidat i Písek – město výtvarníků. Žije a tvoří tady řada renomovaných malířů, sochařů, fotografů a architektů, ale milovníci umění mají příležitost objevovat stále nové a zatím ne příliš známé tváře.

Jednu z takových příležitostí nabídlo Centrum kultury Písek, když jako první letošní výstavu v galerii Portyč připravilo ukázku z tvorby Vladimíra Svozila a jeho dcery Magdaleny Svozilové Takáčové. V Portyči představují svoji tvorbu dva členové rodiny, ale ostatní nezůstávají stranou umělecké činnosti.

„Manželka vystudovala na Školském ústavu uměleckých řemesel obor textilní restaurátor a věnuje se šité krajce, tkaní gobelínů a v neposlední řadě malování obrazů. Dvaadvacetiletá Magdalena studovala francouzské gymnázium v Písku, kde mimo jiné maturovala z malby a nyní kromě vlastní tvorby organizuje výtvarné akce na školách. Sestra Magdalenky, o pět minut starší dvojče, studuje žurnalistiku,“ zasvětil do aktivit rodinných příslušníků Vladimír Svozil.

On sám pracuje v obchodě s výtvarnými potřebami, takže na vlastní tvorbu mu zbývají většinou večery a noci. Myslí také na další začínající umělce, pro které ve svém obchodě pořádá kurzy různých výtvarných technik.

Výstava v Portyči, která potrvá do 28. ledna, se jmenuje Příběhy psané štětcem. Vladimír Svozil k tomu při vernisáži uvedl: „Spisovatel používá k vytvoření příběhu slova. Jako malíř slova psát nemohu, i když dcera je výjimečně používá. Mým vyjadřovacím prostředkem je štětec a plátno, na které musím celý příběh zhustit. Místo slov používám symboly. Obrazem se snažím vyjádřit příběh,“ vysvětlil výtvarník.