Občanskému sdružení Fokus Písek, které pomáhá lidem s duševním onemocněním, hrozí zánik. Pro lidi, kteří jsou jeho klienty, to bude znamenat výrazně zkomplikovaný život.

„Kdyby Fokus skončil, byla bych z toho nešťastná. Mohu říct, že mi toto sdružení dost pomohlo tím, že mám uplatnění a mohu tady něco vytvářet,“ říká jedna z klientek Fokusu, zatímco šije v sociálně terapeutické dílně.

„Současná situace našeho občanského sdružení, které je jediné svého druhu na Písecku a Strakonicku, byla poznamenána dotační politikou Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a Jihočeského kraje. Pro rok 2011 nám byla přiznána jen malá část dotace, o kterou jsme žádali,“ říká za Fokus jeho ředitelka Miluše Balková. Tato částka nedovolí Fokusu podle všeho udržet existenci jeho služeb.

„Je zřejmé, že od 1. února 2011 budeme muset ukončit poskytování sociálních služeb,“ dodává Balková.

Od města Fokus mimořádnou pomoc očekávat nemůže. „Kdybychom dali peníze Fokusu, museli bychom je sebrat někomu jinému,“ poznamenává místostarostka Hana Rambousová, která má na starosti sociální oblast.

„Nemůžeme říct, že by některá služba byla potřebnější než druhá. Je mi této situace strašně líto, ale chyba je na straně ministerstva, celý systém je špatně nastaven,“ dodává Rambousová. „Pokud bych mohla Fokusu nějak pomoci, například se získáním dotace, ráda to udělám,“ dodala Rambousová.

Fokus má v současné době 80 klientů v Písku a 80 ve Strakonicích, za deset let své existence jím prošly už stovky lidí.