Orlík už zná termín, kdy půjdou místní k volbám. Je jím 9. duben.

Do voleb v Orlíku půjde určitě předchozí starosta Jiří Štrajt. „O hlasy se ucházet budu. Jména kandidátů už známe, ale budeme se radit o tom, na jakých místech budou a také o počtu kandidátek,“ řekl Jiří Štrajt.

Současný starosta Josef Kunt do voleb jít nechce. „Nevím, jestli lidé z naší původní kandidátky nějakou sestaví, nejspíš ano. Ale já se v tom neangažuji,“ řekl Kunt. K důvodům toho, proč nechce jít do nových voleb, se ale vyjadřit odmítl.

V Orlíku jsou vyhlášeny nové volby, které se liší od těch, které se nedávno konaly například v Českém Těšíně. „Když je vyhlášeno třeba kvůli manipulaci s hlasy opakované hlasování, nemusí obec absolvovat celou volební proceduru, podávání kandidátek a podobně. O termínu volby rozhoduje v tom případě soud,“ uvedl Petr Holátko, vedoucí odboru legislativy a vnitřních věcí Krajského úřadu Jihočeského kraje.

Nové volby, které vyhlašuje ministerstvo vnitra poté, co se během volebního období rozpadne zastupitelstvo, znamenají pro obec nutnost registrovat znovu kandidátky nebo vybrat členy volební komise. Nové volby trvají jen jeden den od 7 do 22 hodin.

V Orlíku se 11. listopadu konalo zastupitelstvo, kde byl zvolen starostou Josef Kunt z kandidátky Nezávislí 2010. Poté rezignovali kandidáti Višňovky a Starého Sedla, kteří podporovali Jiřího Štrajta. Podle Josefa Kunta to bylo ukvapené rozhodnutí. Zastupitelstvo a starosta tak teď nemůže prakticky o ničem rozhodovat.