Stovky lidí v sobotu přišly na burzu minerálů do Prácheňského mueza v Písku. Byl mezi nimi i Oldřich Červinka z Příbrami.

„Koupil jsem si pyrit ze Španělska, skuterudit z Alžírska, záhnědu z Bobrůvky, turmalín z Brazílie a sfalerit z Rumumska. S nákupem jsem skončil, už mi došly peníze,“ směje se Červinka, a počítá, kolik ho sobotní výlet do Písku stál.

„Nechal jsem tady asi tři tisíce korun. Nedokážu říct, kolik kamenů mám doma, ale určitě to bude několik set, odhaduji tak čtyři stovky nebo pět set,“ říká sběratel.

„Miluju dvě skupiny kamenů. Jednak rudniny, vedle nich ještě minerály pegmatitu,“ poznamenává Červinka, který byl na písecké burze poprvé. „Moc jsem na burzy nejezdil, protože jsem je sám sbíral přímo v terénu, ale teď už spíše kupuji, abych svoji sbírku ucelil. Byl jsem Husákovo dítě, takže jsem nikam nemohl jet. Teď už bych mohl, ale zase náklady na cestu jsou dost vysoké. Navíc některé státy jsou i dost nebezpečné, mohou vás zatknout, a co potom,“ říká Oldřich Červinka.

Podle Petra Kosiny, který v sobotu v muzeu prodával minerály, zájem o ně nebyl příliš velký.

„Mnoho lidí se přijde podívat, ale klasické minerály se moc neprodávají. Spíše si lidé berou drobnosti šperkového charakteru, přece jen se blíží Vánoce a mnozí si sem přijdou koupit vánoční dárek,“ odhaduje Kosina.

„Říkám, že lidé bohužel kupují menší věci, těžší pak budu stěhovat do auta,“ směje se prodejce a zároveň sběratel minerálů. „Dnes u mě kupují jak odborníci, tak i lidé, kterým se nějaký káměn zalíbil, ale o sbírání se nezjímají. Myslím, že je to tak půl na půl,“ říká Petr Kosina, který do Písku přijel z Velkých Popovic.

Hlavním organizátorem burzy byl geolog Prácheňského muzea Jaroslav Cícha. „Zájem návštěvníků i vystavovatelů i návštěvníků je konstatní. Na pravidelný termín si už zvykly obě tyto skupiny. Na burzách takovéhoto typu se nějaké skvosty sehnat prakticky nedají, ale je to dobrá propagace jak muzea, tak i mineralogie,“ říká Cícha.