Třicetiletý David Hrach je podle soudu vinný. Bývalý vedoucí píseckého dopravního inspektorátu odešel ve středu dopoledne od Okresního soudu v Písku s podmínkou.

„Obžalovaný spáchal dva trestné činy, jednak zneužití pravomoci veřejného činitele a dále přečin zneužití pravomoci úřední osoby,“ řekl soudce Martin Král.

Rozsudek není pravomocný. „Na místě se odvolávám,“ řekl v soudní síni David Hrach. „Z obsahu spisu je patrné, že není jediný přímý důkaz, že jsem uvedené činy spáchal,“ sdělil novinářům bývalý policista David Hrach.

Soudce Martin Král udělil Hrachovi podmíněný trest v délce osmnáct měsíců se zkušební dobou dva a půl roku a trest zákazu činnosti v pozici úřední osoby na tři roky.    

Soudce Král neuvěřil, že by se bývalí podřízení Hrachovi mstili za jeho profesní úspěchy. „Nelze podle názoru soudu výpovědi svědků hodnotit jako jakousi odplatu vůči obžalovanému,“ vysvětlil Král.

Bývalý vedoucí píseckého dopravního inspektorátu v květnu 2009 a v březnu a dubnu letošního roku zamezil, aby tři řidiči byli za své dopravní přestupky potrestáni. Byl mezi nimi i podnikatel Václav Vaňáč, který jel mimo obec nepovelenou rychlostí a nebyl připoutaný.

Jak řekl soudce, svědci spolehlivě usvědčili, že Hrach uvedené činy spáchal. „Výpověď policisty Staníka lze považovat za jednoznačný přímý důkaz o vině obžalovaného,“ uvedl Martin Král.

David Hrach dostal trest pod polovinou zákonných možností, soud přihlédl k tomu, že obžalovaný předtím nebyl trestán.