Písek - Upravená pravidla zimní údržby v Písku zatím zřejmě fungují. „Letošní prozatimní údržba se nedá s tou loňskou vůbec srovnat. Bydlím na sídlišti Jih a takto to tu nebylo ošetřené několik let zpátky,“ pochvaluje si v diskuzi na webu pisecky. denik.cz čtenář Libor Koucký.

Všichni obyvatelé města spokojeni nejsou. „Pracujeme na Velkém náměstí a celý den sledujeme, jak lidé padají na chodnících na dohled od radnice. Chodníky převážně spadají pod správu města. Obrátili jsme se proto na příslušný odbor a několikrát upozornili na tento problém, ale neúspěšně. Nezbývá než lidem pomáhat opět na nohy. Doufáme, že se situace změní a zbytek zimy bude bez problémů,“ podotýká Kateřina Kuntová.
Část sněhu z centra města a pěších zón už by měla být dnes pryč. „Plánujeme odvézt sníh v noci. Nebude to samozřejmě všechno, ale situace by se měla zlepšit,“ řekl včera odpoledne ředitel Městských služeb Písek Josef Hrádek.

Zimní údržba běží v Písku podle plánu. „Problémy budou vždycky. Před chvíli jsme například byli ve Šrámkově ulici, kde sníh roztál a umrznul. Navíc jsme například čistili chodníky na Portyči. Jezdíme s technikou a hrneme sníh, z ulic by měl být už pryč. Chodníky se nám daří lépe udržovat tam, kde čistíme košťaty, což je například Nádražní,“ doplnil Josef Hrádek.

Protivín – Většina obyvatel města vyslyšela prosbu starosty Jaromíra Hlaváče, aby technickým službám pomohli při zimní údržbě chodníků. Lidé si prostor před svými domy uklízí sami a zatím nedošlo k žádným vážnějším problémům. „My se staráme hlavně o náměstí, parky, hřbitov a chodníky, u kterých nejsou nemovitosti. Jeden zaměstnanec, kterého máme prostřednictvím úřadu práce denně, odstraňuje sníh z míst u přechodů pro chodce, uklízí schody a další místa, kam se nedostaneme s technikou,“ in formoval včera ředitel Technických služeb Protivína Josef Veselý.

Technické služby se starají o zimní údržbu 80 kilometrů místních komunikací v jednom směru, o návsi a další veřejná prostranství v připojených obcích. K dispozici mají tři traktory s radlicí, multikáru na posyp, liazku a malotraktor. Na zimní údržbu letos město ze svého rozpočtu vyčlenilo 800 tisíc korun.
„Nejčastěji vyjíždíme na velmi frekventovanou komunikaci ke hřbitovu. Je do kopce a tvoří se tu často náledí,“ dodal Josef Veselý.

Milevsko – „Zatím jsme k odvážení sněhu z města nemuseli přistoupit,“ informoval ve čtvrtek odpoledne vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Milevsku František Kabele. Když bude sněhu hodně, město ho bude vozit k víceúčelovým nádržím. „Loni jsme ho odváželi například k lokalitě u Suchanova rybníku. Při tání sněhu ale měli lidé obavy, že jim voda zaplaví domy,“ doplnil František Kabele.

Jak řekl, při odklízení sněhu v tomto týdnu se v Milevsku objevily jen drobné problémy. „Řeknu příklad: služby města prohnuly chodníky, po silnici projela správa a údržba silnic a sníh jim nahnula zpátky na chodník,“ popsal František Kabele. „Žádné stížnosti obyvatel zatím nebyly,“ dodal.

Připomínky k zimní údržbě mohou obyvatelé volat na linku Služeb města Milevska (SMM). Jak řekl jednatel SMM Michal Polanecký, obyvatelé města se ozývají i jemu, na e-mail nebo na Facebook. „Jejich poznámky k zimní údržbě se týkají okrajových lokalit. Snažíme se jim vyjít vstříc,“ řekl Michal Polanecký.

Zimní údržbu v Milevsku zajišťují Služby města Milevska a nyní jim pomáhá osm pracovníků na veřejně prospěšné práce. „Jsou využití. Pracují tam, kam se technika nedostane,“ doplnil František Kabele.

Město má třicet šest kilometrů chodníků, dvacet kilometrů udržuje strojně, šest kilometrů ručně a zbytek je bez údržby označen tabulkami.