Obyvatelé města si budou muset od začátku příštího roku více připlatit na služby spojené s bydlením. Po již avizovaném zdražení poplatků za svoz a ukládání komunálního odpadu nyní ohlásila zdražení také Teplárna Písek.

Její návrh projednali a schválili na čtvrtečním zasedání členové rady města. Od 1. ledna 2011 zaplatí odběratelé v Písku za GJ tepelné energie 434 korun bez DPH. Daň z přidané hodnoty pro příští rok bude známá po legislativní úpravě, letos byla ve výši 10 procent. Ve srovnání s letoškem bude od nového roku cena tepla vyšší o dvě a půl procenta.

„Dosud je cena tepla z Teplárny Písek druhá nejnižší v kraji a zřejmě to tak zůstane i v příštím roce. Levnější je jen českobudějovická teplárna. Na druhé straně například v Prachaticích je letos cena vyšší o zhruba 244 korun. Jedním z důvodů zdražení jsou nutné investice do zařízení písecké teplárny,“ uvedl po jednání rady starosta Písku Ondřej Veselý (ČSSD).

Cenu tepla rozhodujícím způsobem ovlivňují ceny uhlí a těžkého topného oleje, přeprava a nákup biomasy a zvýšení cen oprav zajišťovaných dodavatelsky.

„Písecká teplárna spaluje specifické uhlí ze Severočeské uhelné, kde se však utlumuje těžba. Není vyloučeno, že bude nutné hledat nové zdroje,“ dodal Veselý.

Teplárna Písek je akciovou společností. Majoritním vlastníkem je město Písek se 75,59 procenty. Zbylé akcie vlastní Jan Polata.