Tři ze sedmi zastupitelů, kteří podporují bývalého starostu Jiřího Štrajta, rezignovali, to samé udělali i jejich náhradníci. Orlické zastupitelstvo má tak jen čtyři členy a nemůže prakticky nic dělat.

Na čtvrtek svolal nový starosta Josef Kunt zastupitele a obyvatele obce na zasedání, na kterém je informoval o tom, jak bude obec fungovat do nových voleb, které se budou konat nejspíš na jaře. Atmosféra v malé zasedací místnosti byla velice bouřlivá, sešlo se neobvykle velké množství lidí z obou táborů. Orlík je totiž rozdělen na dvě nesmiřitelné poloviny.

O tom svědčí výsledek voleb: blok Jiřího Štrajta získal 49,35 procenta, podporovatelé Josefa Kunta 50,65 procenta. Po zasedání odpověděl Kunt, který byl starostou už v letech 1990 až 2006, na otázky Píseckého deníku.

Co bude zastupitelstvo Orlíku dělat do nových voleb?
Budeme prakticky jen údržbáři. Nemáme běžné pravomoci zastupitelstva, budeme fungovat v omezeném režimu a můžeme schvalovat jen věci, o nichž hovoří zákon. Znamená to řídit obec po ekonomické a technické stránce. Zajistit, aby svítila světla a tekla voda.

Je jasné, že nefunkční zastupitelstvo zkomplikuje obci život. Myslíte si, že byl krok opozice velice nezodpovědný?
Myslím si, že v tom okamžiku nepůsobil zdravý rozum. Ti, kteří mandáty složili, neměli být tak ukvapení, chvíli počkat. Na zastupitelstvu jsme si to mohli během té doby vyříkat. Určitě bychom se snažili nějak se dohodnout. Tohle mi připadá jako zkratové jednání. Nepochopil jsem, proč to udělalo všech osmnáct lidí z dvou kandidátek. Nejspíš je to nějaká nepochopitelná taktika.

Nechci domýšlet, jak by to dopadlo, kdyby se něco podobného opakovalo po dalších volbách. To bychom pak mohli chodit volit celé čtyři roky. Bylo by správné, kdyby platil zákon, že kdo rezignuje, nemůže už znovu kandidovat. Protože když chce někdo pracovat pro obec, nesloží jen tak mandát, když nezískal funkci. Dokud se nezmění zákon, můžeme se do takové situace dostat klidně znovu.

Naši voliči jsou situací dost znechuceni a teď říkají, že k volbám už nepůjdou, ale to se může změnit během týdne.

Zastupitelé, kteří rezignovali, tvrdí, že koaliční kandidátky Nezávislí 2010 a Nové sdružení nezávislých kandidátů nemají žádný program. Je to tak?
Já nemám ve zvyku slibovat. A nedělal jsem to nikdy. Volilo mě docela velké množství lidí a řekl bych, že lidé vědí, co chci. Dostal jsem druhý největší počet hlasů a to nějaký důvod mít musí.

Zavázal jsem se, že budu dělat všechno pro obec a že budu co nejvíce lidi informovat a budu se snažit nezadlužit obec. Spíše než slova na papíře mluví činy každého člověka.

Za několik měsíců budou v obci volby. Půjdete do nich?
Nemohu vědět, co bude za čtyři měsíce, nevím ani, co bude zítra. Takže tato otázka zůstává otevřená, ale můžu říct, že jsem děním v obci dost znechucen. Bývalý starosta mohl klidně své nápady prosazovat dál, nikdo by mu v tom nebránil.

Čekal bych, že mi bývalý starosta pogratuluje a řekne 'Jseš dobrej, vyhrál si', ale to se bohužel nestalo.

Nehrozí vám, že by obec dostala správce z ministerstva?
To bychom museli odstoupit všichni. Správce by sem přijel jednou dvakrát týdně, podepsal by účetní faktury a jinak by se nedělo nic. Správce z ministerstva, to je pro obec pěkný průšvih.

Je tato situace pro obec nová, nebo jste už něco podobného zažil?
Je to úplně nová věc, já si nic podobného nepamatuju, a to už jsem toho zažil dost. Vypadá to, že je obec rozdělena na dvě části, je tu nevraživost. Na druhou stranu může uplynout měsíc, situace se může uklidnit a nikdo nebude o ničem vědět, teď je všechno čerstvé a velice živé.