V místnosti sedělo a stálo třicet obyvatel Orlíku, u stolu seděli čtyři zastupitelé z původních sedmi zvolených.

Dvacet minut diskutovali příznivci dvou táborů o volbách i vývoji v obci, samotné jednání zastupitelů bylo už velice rychlé. Starosta Josef Kunt oznámil, že další zasedání bude koncem prosince. „Na něm budeme muset schválit rozpočtové provizorium, nic jiného nám nezbývá,“ konstatoval Kunt.

Návrh bude do té doby vyvěšen na úřední desce. Do komplikované situace, v níž není možné rozjíždět nové investiční akce, se Orlík dostal ve chvíli, kdy tři zastupitelé podporující bývalého starostu Jiřího Štrajta rezignovali a to samé udělali jejich náhradníci.

Jiří Štrajt na čtvrtečním zasedání chyběl.

„Kdybych nebyl nemocný, určitě bych přišel. Na další zastupitelstvo se podívat půjdu. Slyšel jsem, jak zasedání vypadalo, a zdá se mi, že to bylo zbytečně emotivní. Teď bychom měli nechat vychladnout emoce a čekat na volby,“ uvedl Štrajt.

Podle ředitele Krajského úřadu Jihočeského kraje Luboše Průši je rezignace zastupitelů, která způsobí nové volby, v poslední době na jihu Čech populární.

„Orlík nebude v kraji výjimkou, obcí by mělo být šest. Myslím, že tento stav svědčí o určité úrovni politické kultury. Zajímavé je, že ten, kdo položí mandáty, většinou v opakovaných volbách nevítězí,“ sdělil Průša.

Nové volby v Orlíku nad Vltavou budou stát podle odhadů několik desítek tisíc korun z rozpočtu ministerstva vnitra.