Legendární jihočeská art-rocková skupina Primátor Dittrich z Písku vznikla v květnu 1980. Zakladateli byli varhaník, zpěvák, textař a skladatel Martin Vokroj, bubeník Zdeněk Kroupa a textař a deklamátor Milan Princ. K nim se záhy připojili kytaristé Josef Molína Hřebřina, Pavel Béďa Čišecký a Míla Nedomlel, kteří se střídali u basové a sólové kytary.

Po odchodu prvního spoluzpěváka Luboše Pflegera se stal výraznou osobností Láďa Cibula, starý rockový harcovník s nezaměnitelným „špinavým“ hlasem a sklonem k jódlování.

Důraz byl kladen na výhradně vlastní tvorbu. Kapela čerpala inspiraci u skupin Yes, Genesis, ELP, Blue Effect, Collegium Musicum, Saga…Vystřídalo se hodně muzikantů, zvláště na místech baskytaristů a kytaristů (Milan Schmidt, Jarda Lískovec, Petr Horčička, Jarda Kovář, Ivan Staškiv, Jiří Novotný,Zdeněk Hájek, zpěvačka Eva Suchelová…)

Zastavila je revoluce

V prvních dvou letech byly typické dlouhé, někdy až 15 minutové skladby. V průběhu let se stopáže, přesně podle vzorů Yes či Genesis zkracovaly. Primátoři měli dokonce svého právního zástupce Míšu Genesise Kruntoráda, sponzora, básníka a alkoholika Ralpha Entetýna Jindru i početnou skupinu fans vedenou básníkem, sochařem, malířem, estétem a striptérem M. Zahrádcou.

Martin Vokroj koketoval v roce 1985 s nabídkou stát se klávesistou Blue Effectu. Největšího úspěchu dosáhla kapela, když se kvalifikovala do celostátního finále Rockfestu v roce 1987. V té době kapela disponovala velkou jevištní show a měla i svého pyrotechnika Mlhoše, který kromě mlhy odpaloval i nálože a kouzlil s ohněm.

V roce 1989 se Primátoři opět kvalifikovali do finále Rockfestu, ten se však již po revoluci nekonal.

V první půlce devadesátých let se skupina posílená o zpěváka Jardu Klímu rozešla, aby se o několik let později dala opět dohromady. Paradoxní byl pak odchod zakladatele, klávesisty, zpěváka a téměř výhradního autora Martina Vokroje. Něco jako kdyby z Blue Effectu odešel Radim Hladík nebo z Collegia Musica Marián Varga.

Primátor vstal z mrtvých

Za syntezátory tak zůstal pouze Karel Máca a přibyl ještě jeden zpěvák - Petr Cimburek. Skupina se na začátku prvé dekády třetího tisíciletí opět rozpadá a vystoupí až na jednorázovém koncertě u příležitosti padesátin textaře Milana Prince a to ve složení: Martin Vokroj - zpěv, klávesy, Láďa Cibula - zpěv, Jakub Kovařík - bicí, Jarda Lískovec - baskytara, Pavel Beďa Čišecký a Jirka Novotný - kytary.

Rok 2010 přinesl vzkříšení. Skupina Primátor Dittrich začala zkoušet na koncert ke svým třicátým narozeninám. Oproti očekávání se adaptace starých artrockových skladeb ujala nečekaná osádka.

Vedle kapelníka, zpěváka a téměř výhradního autora hudby i textů, klávesisty Martina Vokroje, to jsou basista, kytarista a teď také bubeník Jaroslav Lískovec (působil v Primátorech v letech 1983-87), výtečný kytarista skupiny Inspiro Tomáš Franců, největší naděje píseckého rocku - teprve patnáctiletá klávesistka a vokalistka Samuela Troblová, sólová zpěvačka nezaměnitelného až éterického hlasu - Blanche Hrdinová (20) a mimořádně talentovaný bubeník Jakub Kovařík (17).

Do sestavy se také navrátil virtuózní kytarista Míla Nedomlel (hrál ve skupině v letech 1980-1987). O vizuální stránku vystoupení se má starat renomovaný český fotograf Jan Vávra, takže se můžeme těšit na vytříbenou videoprojekci.

Na narozeninovém koncertu vystoupí všechny významné formace kapely, včetně té heavy-metalové, takže uvidíme i Béďu Čišeckého - sólová kytara, Jirku Novotného - elektrická kytara a zpěváky Láďu Cibulu i Petra Cimburka a také pověstnou heavy-metlu.

Jako člena metalové sestavy uvidíme i syna Jardy Lískovce - Jana na bicí. Jako host vystoupí i zakládající člen a textař Milan Princ.
Kapela odehraje svůj narozeninový koncert k třicátému výročí založení, patrně společně s hosty - Radimem Hladíkem, Pavlem Váněm (Synkopy, Collegium Musicum, Progres), jako předkapela znovuobnovené skupiny SLS Leška Semelky v písecké Podčáře v pátek 26. listopadu od 20 hodin.

MILAN PRINC