Milevského muzea čiší vánoční atmosféra. Od čtvrtka jsou zde k vidění betlémy ze sbírky Františka Karase z Prahy.

Výstava betlémů je tradičně poslední výstavou roku v Milevském muzeu. Jak připomněl na čtvrteční vernisáži ředitel Vladimír Šindelář, první betlém, který je písemně doložen, zhotovil svatý František z Assisi v roce 1233.

V Milevsku si návštěvníci mohou prohlédnout více než dvě desítky výtvorů. Jejich majitelem je devětašedesátiletý František Karas z pražských Modřan.

Jak prozradil, letos v muzeu v Milevsku vystavoval i modely lodí. „To je jedna z mých vášní. Další jsou betlémy, a pokud jsem mohl, tak i turistika,“ řekl František Karas.

Betlémy sbíráte od patnácti let. To není typická záliba tohoto věku…
Bylo to díky mému bratrovi, který byl o deset let starší než já a vyřezal několik betlémů. Okoukal jsem to od něj. Ze začátku jsem se tomu věnoval jen příležitostně. V období jedné strany žádné betlémy prakticky nevznikaly, výjimka byla v roce 1968, kdy bylo vytištěno pár betlémů, ale asi jenom tři čtyři druhy. Od roku 1989 vychází v průměru každý rok šest sedm betlémů.

Kolik betlémů teď máte?
Nevím to přesně, asi pět set padesát. Řadu z nich jsem získal na inzerát.

Proč sbíráte jen papírové betlémy?
Jednak z prostorových a jednak z finančních důvodů. Kupovat vyřezávané betlémy je příliš drahé. Vzhledem k tomu, že papír není trvanlivý, dávám ho na překližku, takže betlém mohu uchovávat v dobrém stavu roky.

Všechny máte české?
Českých mám nejvíc, fenomén vystřihovaných betlémů se týká Čech, Německa a Rakouska. Betlémy mám rozdělené – na české a zahraniční, české se dají rozdělit na reklamní, firmy vyrábějící čaje nebo kávu zhotovovaly pro své zákazníky betlémy. Další skupinou jsou skautské betlémy. Těch je asi jenom sedm osm druhů.

Skautský betlém? To znamená, že má Ježíšek skautský kroj?
Ne, ne, svatá rodina je v civilních rouchách, ale všichni ostatní jsou skauti. Existují třeba i železničářské betlémy, kde je Ježíšek jako výpravčí, má čepici.

Vlastníte betlémy z jiných kontinentů, než je Evropa?
Z Ameriky mám čtyři betlémy, jeden z Kanady, ale zbytek je z Evropy.

Kde je schováváte, než přijde jejich čas?
V krabicích doma, podstavec mám jen k několika z nich. To by