Pokud by se starostou měst stávali automaticky zastupitelé s nejvyšším počtem hlasů, měnilo by se vedení pouze v Písku. Tam získal primář Karel Chytrý o 83 hlasy více než zvolený starosta Ondřej Veselý (oba ČSSD).

Ve všech ostatních městech okresu zastupitelé „respektovali“ vůli voličů a do čela vybrali muže s nejvíce hlasy.

S volbou Ondřeje Veselého nemá absolutně žádný problém první polistopadová starostka Věnceslava Skřivánková. „Velmi si ho vážím. Darovala jsem mu knihu a záložku s radami Marka Tullia Cicera z doby 55 lety před naším letopočtem, kde radí, že rozpočet by měl být vyrovnaný, arogantní úřednictvo zkroceno a další rady,“ řekla Věnceslava Skřivánková.

Advokát Stanislav Polčák nevidí hlavní problém ve způsobu volby. „Skutečností zůstává, že starosta je občany vnímán jako faktická hlava obce. Ve skutečnosti však nemá dostatečnou výkonnou moc, aby se mohl voličům z komplexního řízení obce zodpovídat,“ říká Polčák.

Bývalý poslanec za ODS Tom Zajíček není příznivcem přímé volby. „Je to především proto, že po oddělené volbě starosty a zastupitelů by mohlo dojít k tomu, že tyto dvě strany spolu nebudou spolupracovat. Na druhé straně přímá volba lépe vyjadřuje vůli občanů,“ uvedl Zajíček.

Podle jeho názoru lze diskutovat o přímé volbě až v okamžiku, kdy bude známá její konkrétní forma.