Stanislav Češka, Markéta Honzíková a Miroslav Maksa, ti se stali v pondělí novými nebo staronovými starosty v obcích v milevském mikroregionu.

BRANICE Jednoznačné a jasné bylo pondělní hlasování o starostovi v Branicích. Stal se jím Stanislav Češka. „Dostal jsem šest hlasů, já jsem se hlasování zdržel,“ řekl staronový branický starosta, čtyřiačtyřicetiletý Stanislav Češka.

Na rozdíl od volebního období 2006 – 2010 budou mít v Branicích dva neuvolněné místostarosty, a to Miroslava Píchu a Miroslava Čápa. Jak uvedl starosta Stanislav Češka, jejich plat si budou dělit na půl a pro dva místostarosty se rozhodli proto, aby se práce rozdělila mezi více lidí. Jaké oblasti budou mít noví zastupitelé na starosti, v Branicích určí na dalších zasedáních. V uplynulém období byl neuvolněným místostarostou Vilém Fink, který se několik dní před volbami kandidatury vzdal.

ZBELÍTOV Jednohlasně zvolili zastupitelé Zbelítova na pondělním ustavujícím zasedání nového starostu i místostarostu. Starostkou je devětatřicetiletá Markéta Honzíková a místostarostkou třiačtyřicetiletá Eva Taterová.

Zbelítovské zastupitelstvo má oproti minulému období o jednoho člověka méně, tedy sudý počet.

„Jeden člen rezignoval. Další ho nenahradí, ve volbách jsme každý kandidoval sám za sebe. Zastupitelstvo bude mít osm členů, je to možné. Ptali jsme se na to doktorky Čunátové na Městském úřadě v Milevsku. Problém by nastal, kdyby se počet zastupitelů dostal pod pět, to by musely být nové volby,“ uvedla nová starostka Markéta Honzíková, která byla minulé období místostarostkou.

Zbelítovské zastupitelstvo se po volbách výrazně obměnilo. Nedostal se do něj ani starosta Karel Kothera.

CHYŠKY Současný starosta Miroslav Maksa neměl protikandidáta, a proto byla volba nového starosty v Chyškách téměř jasná. Miroslav Maksa získal třináct z patnácti hlasů. Mnohem napínavější byla volba místostarosty. „Bohumil Málek získal osm hlasů a jeho protikandidát Josef Vachta sedm,“ popsal starosta Miroslav Maksa.

SEPEKOV Napínavý boj o křeslo starosty se čeká ve středu odpoledne v Sepekově. Zda komunista Stanislav Sedláček obhájí post starosty, není vůbec jisté. Jak řekl, pouze spolu vyjednávají Sdružení nezávislých kandidátů 2 a Sdružení nezávislých kandidátů Sepekov. Obě strany získaly v zastupitelstvu čtyři mandáty, společně jich tedy mají nadpoloviční většinu. Pokud oba „Nezávislí“ vyberou společného kandidáta a všichni ho podpoří, starosta se změní.

HREJKOVICE
Ustavující zasedání mají v Hrejkovicích ve čtvrtek. „Kandidovat na starostu určitě budu. Jsem ve funkci dva a půl roku a myslím, že jsme za tu dobu vytvořili s místostarostou dobrý tandem a také máme před sebou řadu rozdělaných úkolů,“ řekla hrejkovická starostka Hana Kašparová. Ta do funkce nastupovala v březnu roku 2008. Její předchůdkyně Marie Buzková odstoupila kvůli zdravotním důvodům.