Radniční koalice odkryla karty. Ve středu večer podepsali Ondřej Veselý (ČSSD), Vojtěch Bubník (VPM) a Miroslav Sládek (ODS) smlouvu o spolupráci. Z ní je jasné, jaké bude obsazení funkcí. Starostou bude Ondřej Veselý, místostarosty Vojtěch Bubník a Hana Rambousová.

V radě bude mít ČSSD pět zástupců, Ondřeje Veselého, Václava Gavlasze, Jiřího Uhlíka, Karla Kratochvíleho a Radka Bočka. VPM bude mít v radě dva své místostarosty a ODS Miroslava Sládka a Zdeňka Kuliče. Dvě menší strany tak nebudou mít většinu v radě, jak bývá zvykem.

„Někdo si může říct, proč jsme si nevybojovali silnější pozici. Ale my jsme museli respektovat sílu vítěze. Do vyjednávání o koalici jsme nešli jako vítězové komunálních voleb. Podmínky určovala vítězná ČSSD. A jak je vidět, přijali jsme je a smlouvu podepsali,“ uvedl starosta za ODS Miroslav Sládek.

S tím souhlasil i Vojtěch Bubník z VPM. „Uznávám, že většina v radě a post starosty pro jednu stranu je poměrně neobvyklá situace. Při jednáních jsme o tom hodně diskutovali. Rada města je ale stále podřízena zastupitelstvu. Představa, že by ČSSD ovládla město díky většině v radě, je lichá. Zastupitelstvo ji vždy může regulovat,“ doplnil Bubník.

Mezi priority koalice patří větší otevřenost radnice, efektivní hospodaření městských organizací nebo zlepšení parkování v širším centru města.