Snaha o získání studentů na straně jedné a jejich nepříliš velký zájem na straně druhé. To byly dva určující prvky včerejšího veletrhu škol a zaměstnavatelů, který se konal v písecké Družbě.

„Někteří kolegové to berou jako povinnost. Ví, že tady nezískají dvacet studentů, ale spíše chtějí, aby nebyli oproti konkurenci v nevýhodě. Deváťáci prostory jen prolítnou, vezmou letáky a jdou kouřit před budovu,“ poznamenal jeden z pedagogů, který na veletrhu prezentoval svoji školu.

Naopak podle Miloslava Fialy z Vyšší odborné školy, Střední školy, Centra odborné přípravy Sezimovo Ústí účast na takovém veletrhu určitý smysl má.

„Překvapilo mě, že někteří studenti si nás pamatují z minulých ročníků. Byli tu deváťáci, kteří řekli, že se jim naše prezentace v minulém roce líbila, a proto chtějí jít k nám. Proto myslím, že se tento způsob zviditelnění školy osvědčuje. Samozřejmě, někteří nás neznají, ale právě proto jsme tady,“ dodává Fiala, jehož škola poskytuje studentům možnost vzdělávat se mimo jiné ve strojírenských oborech.

Alena Čunátová ze Sepekova se i podle prezentací na veletrhu rozhodovala, na kterou školu půjde. „Rozhoduji se mezi různými gymnázii. Mám tady letáčky táborského, milevského, píseckého a vodňanského gymnázia. Určitě je tento veletrh relativně dobrou pomocí pro rozhodování. Chci jít určitě na gymnázium, protože ještě nejsem rozhodnutá pro konkrétní obor,“ řekla studentka.

„Je zajímavé se dozvědět fakta o různých školách napříč krajem,“ doplnila Čunátová. Podle zástupce ředitele Soukromé výtvarné střední školy Písek Radka Altschmieda se studenti ptali většinou na běžné věci. „Zajímalo je, jak je u nás řešeno ubytování, jak vysoké je školné nebo možnosti uplatnění absolventů,“ vysvětlil Altschmied.

Na veletrh přišel i Marek Moroz, který chodí do deváté třídy na ZŠ Svobodná Písek.

„Vybírám si školu podle toho, co mě baví. Školu mám už vlastně vybranou, ale koukám se i na další obory, které by mě mohly také bavit. Určitě chci mít maturitu, takže hledám obor, který poskytuje tuto možnost,“ tvrdí Moroz.

„Na tomto veletrhu mě oslovila i písecká zemědělka. Baví mě práce se zvířaty, pach hnoje mi moc nevadí. Ale myslím, že stejně asi půjdu na cukráře na písecký učňák, kdyby to náhodou nevyšlo, budu se asi učit zedníkem, ale to se mi moc nechce,“ dodává Marek Moroz z Písku.

Veletrhu se účastnilo 38 škol, byly jak z Písku a okolí, tak třeba i z Českých Budějovic, Volyně nebo Českých Velenic.