Volební strany se snaží význam takzvaného křížkování kandidátů v komunálních volbách bagatelizovat. Opak je pravdou, stejně jako v parlamentních volbách jde o mocný nástroj v rukou voliče. Jasně to ukazují výsledky minulých voleb v Písku i Milevsku.

Na rozdíl od parlamentních voleb je ale pro kandidáty z nižších pozic obtížnější proniknout mezi zvolené. Aby se k takovému skoku vůbec kvalifikovali, musejí získat o deset procent hlasů více, než v průměru dostali spolustraníci.

Pokud tuto hranici nepřekonají, neposunou se vzhůru i když budou mít více hlasů než kandidáti před nimi. Například písecká Anna Vinterová (ODS) získala od voličů 3443 hlasů. To bylo více než šest stranických kolegů, kteří usedli v zastupitelstvu.

Aby je mohla přeskočit, potřebovala však dostat ještě 75 hlasů k překonání oné desetiprocentní kvóty. Mezi 11 zastupitelů naopak pronikl Tom Zajíček, na kandidátce až sedmnáctý. Dostal od voličů 3775 hlasů.

Podobně jako Anna Vinterová dopadl i Jaroslav Peták (ODS) v Milevsku. Před čtyřmi lety dostal 1236 hlasů, tedy více než pět kolegů před ním, k překonání „skokové“ hranice mu ale chybělo 57 hlasů.

Největším skokanem minulých voleb v Písku byl Pavel Buček na kandidátce Strany zelených. Z dvacátého místa se dostal až na první a jako jediný usedl v zastupitelstvu.