Po měsíci od vyhlášení sbírky moc peněz sepekovské farnosti nechybí. Koupě dvou nových zvonů pro místní kostel Panny Marie je už blízko. Zastupitelé Sepekova na posledním zasedání minulý týden, jak informoval starosta Stanislav Sedláček, jednoznačně schválili, že městys koupí menší zvon za 251 tisíc korun. Teď už tedy farnosti zbývá jen vybrat peníze na pořízení většího zvonu. Ten bude stát 390 tisíc korun.

„Doufáme, že peníze nasbíráme,“ říká farář Norbert František Vehovský, který má na starosti sepekovskou farnost. Ta před zářijovými poutěmi vyhlásila sbírku na koupi dvou zvonů, Panny Marie Sepekovské a sv. Norberta. „Chceme, aby obyvatele i návštěvníky vítaly tři zvony, jako tomu bylo dříve,“ vysvětluje František Vehovský. „Sepekovský kostel je významné lokální poutní místo,“ doplňuje.

„Po první světové válce byly zvony rekvírovány, v roce 1923 farnost pořídila nové zvony, ale za druhé světové války, v roce 1942, o ně opět přišla. Zůstal tu jen jeden zvon, a to sv. Mikuláš. Nyní chceme doplnil počet zvonů na tři,“ objasňuje farář Norbert František Vehovský.

V kostele v Sepekově jsou nyní dva zvony, právě sv. Mikuláš a ještě malý zvon umíráček, který je na ruční ovládání.

Jak Norbert František Vehovský objasňuje, každý zvon má svého patrona. „Původní zvony měly ochránce Cyrila a Metoděje a sv. Mikuláše. Dochoval se jen sv. Mikuláš. Jako patrony pro nové zvony, které bychom rádi pořídili, jsme zvolili Pannu Marii Sepekovskou a sv. Norberta, který je také patronem tohoto chrámu,“ říká Norbert Vehovský.

Cena menšího zvonu je 251 tisíc korun a většího 390 tisíc. Podle informací Františka Vehovského farnost během dvou zářijových sepekovských poutí vybrala 75 tisíc korun. „Od dalších dárců jsme dostali dvacet tisíc korun,“ doplňuje.

„Jeden ze zvonů vždycky bývá obecní. Zvony mají funkci signalizační. Dneska je všechno na elektřinu. Pokud nepůjde proud delší dobu, ručně se může pomocí zvonů svolat něco důležitého,“ říká Norbert František Vehovský a doplňuje, že kromě městyse oslovili i místní firmy a požádali je o příspěvek. Ten zřejmě poskytnou i Božetice, které patří farností pod Sepekov. „Darem se budeme zabývat na čtvrtečním zasedání. Navrhli jsme částku 75 tisíc korun,“ uvádí starosta Božetic Jaroslav Kofroň.

Oba nové zvony a sv. Mikuláš budou, jak plánuje sepekovská farnost, společně zvonit, jejich zvuk bude ladit