„Neprodáme,“ odpověděli lídři volebních stran na otázku eventuálního prodeje městských lesů. Písecké „rodinné zlato“ by tak podle předvolebních slibů politiků mělo zůstat ve vlastnictví města.

Mělo by město prodat své lesy? Hlasujte v anketě vpravo vedle článku!

„Nikdy bychom neměli prodávat majetek, který nashromáždili naši předchůdci, a hlavně ten majetek, který přináší městu výnosy. To se týká určitě městských lesů, jejichž plochy spíše zvětšujeme. Totéž platí pro podniky vlastněné městem. Na druhé straně není nezbytná držba majetků, které město nevyužije a jsou ztrátové. To se samozřejmě netýká sportovišť a kulturních zařízení,“ řekl lídr Volby pro město Vojtěch Bubník.

Prodej přebytečného majetku ano, prodej městských společností zásadně ne, tak zní heslo SNK ED. „Pro prodej městských lesů určitě ruku nezvedneme. Patří městu již téměř pět set let a vydělávají. Navíc mají i rekreační a ochrannou funkci z hlediska životního prostředí,“ zdůraznila jednička na kandidátce SNK ED Eva Vanžurová.

„Prodej lesního a rybničního majetku z vlastnictví města považujeme za zcela nepřijatelný a nepodpořili bychom jej za žádných okolností. Pokud jde o jiné nemovitosti, dovedeme si představit prodej nepotřebného nemovitého majetku, zejména majetku, který město ani jím zřizované organizace nevyužívají pro svou činnost a nepřináší ani hospodářský užitek,“ říká lídr ČSSD Ondřej Veselý.

Proti prodeji lesů jsou i lídři ODS a Strany svobodných občanů, stejně jako zástupce TOP 09.

„Rozhodnutím o prodeji nebo pronájmu městského majetku musí předcházet jeho hloubkový audit. Pak je teprve možné dělat závěry. Bude-li poté pro prodej rozumný důvod, nebudeme proti. V případě hospodaření s městskými organizacemi jsme kategoricky proti prodeji městských lesů, teplárny nebo jiných městských firem. Město se nesmí zbavovat fungujících společností, které vytvářejí zisk,“ uvedl za TOP 09 Radovan Polanský.

Podle komunistů je třeba městské lesy rozšiřovat.

„Jinak je to s ostatním majetkem. Město se neustále rozvíjí, roste a je nutné tento rozvoj ovlivňovat a řídit nejen územním plánem, ale také svým majetkem. Škoda, že se při prodeji bytů nepodařila prosadit zásada, aby se prodávaly celé domy. Jestliže dnes zůstalo město vlastníkem jednoho, dvou bytů v domě a svým menšinovým podílem na domu nemůže ovlivnit jeho opravy, údržbu, investice, to považuji za nesystémové,“ uvedl lídr KSČM Karel Vodička.