O každou vteřinu jde při záchraně lidského života. Sanitky písecké zdravotnické záchranné služby je přitom zbytečně ztrácejí ještě před tím, než vůbec opustí areál nemocnice. Zdravotníci proto nyní přišli s projektem, který by měl výjezd všech sanitek usnadnit a urychlit.

„Všimla jsem si, že sanitky jezdí areálem nemocnice, kde se pohybují i jiná auta a hlavně spousta lidí, kteří u vrátnice platí v automatu regulační poplatky,“ řekla ve čtvrtek jedenašedesátiletá Lenka Janatová, která se v nemocnici pohybuje.

Za pravdu jí dává i vedoucí lékař Zdravotnické záchranné služby Vratislav Němeček.

„V současné době máme výjezd mimo areál pouze z jedné z garáží, rádi bychom, aby tomu tak bylo u všech tří. Sanitky ztrácejí zbytečně čas průjezdem areálu a vrátnice. Stanoviště a garáže záchranné služby vznikly před patnácti lety. Garáže byly tehdy dimenzovány na mnohem menší vozy,“ konstatoval lékař Vratislav Němeček.

Plán na přestavbu garáží, které by měly být průjezdné z areálu nemocnice ven, vyjde na 1,2 milionu korun. „Máme to zařazeno v plánu investic na příští rok,“ uvedl Němeček.

Rozpočet záchranné službě schvaluje krajské zastupitelstvo, které na minulém zasedání kývlo na směnu pozemků s městem. Ta umožní výjezdové místo směrem z nemocnice vybudovat. „Když budou sanitky vyjíždět mimo areál, bude to bezpečnější a rychlejší,“ zdůraznil lékař.