Kroužky anglického jazyka bodují. Na obou milevských základních školách je o výuku angličtiny velký zájem.

„Mnoho dětí se seznamuje s cizím jazykem již ve školce, a tak rodiče vítají možnost udržovat zájem dětí do doby, než mají žáci cizí jazyk povinně,“ říká ředitelka 2. ZŠ J. A. Komenského Milevsko Vítězslava Heroutová. I na 1. ZŠ T. G. Masaryka Milevsko patří kroužek angličtiny u mladších žáků mezi nejoblíbenější.

„Navštěvuje ho většina žáků 1. a 2. ročníku a v posledních dvou letech je velmi oblíbený florbal, na který se letos na druhém stupni přihlásily i dívky,“ jmenuje zástupkyně ředitele Marie Jelenová. Na škole mohou děti navštěvovat kroužek psaní na stroji, ručních prací nebo informatiky na 2. ZŠ J. A. Komenského například šachový, dramatický nebo výtvarný.

„O ten v posledních letech není takový zájem. Není to proto, že by děti neměly zájem o výtvarné techniky, ale v areálu naší školy je základní umělecká škola, která má větší možnosti a výtvarné oddělení vysoké odborné úrovně. I velmi malí žáci tam mohou docházet samostatně, bez doprovodu a zase se vrací do družiny,“ popisuje ředitelka Vítězslava Heroutová.

Ceny kroužků na obou milevských základních školách jsou spíše symbolické. Jak se shodují Marie Jelenová a Vítězslava Heroutová, škola se nesetkala s tím, že by rodiče svým potomkům kroužek nemohli zaplatit z důvodu, že by byl moc drahý. Například na 2. základní škole stojí kroužky v rámci družiny dvacet korun na měsíc. Tento poplatek slouží na nákup potřeb, ostatní kroužky jsou zdarma. „Nejdražší kroužek na naší škole vyjde na 250 korun za pololetí,“ doplnila Marie Jelenová z 1. ZŠ T. G. M.

Docházení do milevského a píseckého domu dětí také příliš nákladné není. „Ceny máme stanovené podle tabulek. Nejlevnější kroužek stojí tři sta korun za rok a nejdražší 1 200 korun,“ počítá ředitel Domu dětí a mládeže Písek Bohuslav Richter. Jak doplňuje, dům může dát školákům slevy.