Vztek a naštvání byly v pondělí znát ze tváří milevsjých gymnazistů. Obě místní základní školy daly žákům volno, gymnazisté ho nedostali a navíc se museli, i přes značnou nevoli, smířit s tím, že budou bez teplého oběda.

„Celou naši třídu to štve. Nejen že v pondělí musíme skoro jako jediní do školy, ale ani nedostaneme oběd, na který máme právo,“ rozčilovala se v neděli čtrnáctiletá studentka, jejíž jméno je redakci známé.

Jak nejen ona upozorňovala, podle vyhlášky o školním stravování „žák základní školy a nezletilý žák střední školy a konzervatoře má právo denně odebrat oběd“.

Studenti a žáci gymnázia chodí na oběd do nedaleké jídelny 1. základní školy T. G. Masaryka Milevsko. „Pondělí bylo dnem ředitelského volna, to se vztahovalo i na jídelnu, která pod školu spadá,“ vysvětlila zástupkyně ředitele 1. ZŠ T. G. Masaryka Milevsko Marie Jelenová, proč jídelna předevčírem obědy nevařila.

Podle Jiřího Moravce, vedoucího odboru školství krajského úřadu, škola nepochybila. „Technicky škola oběd v těchto výjimečných situacích, které zákon ani neošetřuje, zajistit nemůže,“ vysvětlil Moravec. „Žáci dopředu věděli, že jídelna vařit nebude. Mohou využít školní bufet,“ doplnil.

Ředitel Gymnázia Milevsko Evžen Jiroušek uvedl, že podobné situace nastávají každý rok a žáci i jejich rodiče o nich dopředu vědí.

„Ve škole je trvale – tedy i v tento den – v provozu bufet, kde si žáci mohou koupit studenou balenou stravu. Ovšem že se jedná o jednorázové náhradní řešení, které těžko může vysoké kvalitě oběda z jídelny 1. ZŠ konkurovat, ale jako takové může být dostatečné i pro ty žáky, kteří přes víkend na naše upozornění zapomněli,“ uvedl Evžen Jiroušek.

Jak dodal, někdy je i jídelna nucena připravit studenou stravu.