Miliony korun bude stát města Písecka letošní zimní údržba. Města už se na ni připravují. „Každoročně za zimní údržbu komunikací dáváme několik set tisíc korun, letos to nejspíš nebude jiné. Extrémní byla minulá zima,“ uvedl starosta Protivína Jaromír Hlaváč.

„Za minulou zimu podali žádost o odškodnění kvůli zranění dva lidé. Pro tyto případy jsme samozřejmě pojištěni,“ doplnil Hlaváč. Podle něj jsou lidé zvyklí si před svými domy zametat a dělají to i teď, kdy se má o sníh postarat město.

„Myslím, že tak 85 procent lidí si stále uklízí. Ve městě jsou samozřejmě i domy, kde žijí starší lidé, kteří už to nezvládají,“ dodal Hlaváč. „Sice nejsme rádi, že nám údržba odčerpává peníze z rozpočtu, ale nedá se s tím nic dělat,“ vysvětlil Hlaváč.

Přibližně polovina lidí si uklízí své chodníky i v Milevsku. „Je to přibližně stejné, jako bylo před platností chodníkového zákona,“ uvedl František Zítek ze Služeb města Milevska, které mají údržbu na starosti.

„Za minulou sezonu jsme za úklid zaplatili asi milion korun, letos to bude stejné,“ doplnil Zítek. V Milevsku pomáhali v minulém roce pracovníci veřejně prospěšných prací.

„Doufám, že je dostaneme i letos, našich lidí nemáme tolik, aby se dal úklid zvládnout,“ řekl Zítek. Kvůli kapacitě dvora začnou Milevští nakupovat posypové materiály až v půlce října.

Externí firmu si na údržbu najímá město Mirotice. „V minulém roce jsme zaplatili asi 60 tisíc korun. Chodníky uklízí zaměstnanci placení z úřadu práce,“ sdělil starosta Milan Brunclík. Stejně jako ostatní města jsou i Mirotice pojištěny.

„V minulém roce o odškodnění ale nikdo nepožádal,“ dodal Brunclík.

Údržba v samotném Písku, která byla terčem kritiky, stála v minulém roce 3,7 milionu korun, letos by částka měla být navýšena o více než půl milionu korun.