Výstavba vodovodu do osady Blehov obec trápí. Nejsou na ni peníze. „Žádali jsme o dotaci na ministerstvu zemědělství, neuspěli jsme kvůli tomu, že v Blehově trvale žije málo lidí,“ říká starosta Zhoře Jaroslav Kofroň.

Problém s vodou chce obec vyřešit co nejdříve. „Ti, kdo v Blehově bydlí, si stěžují, že nemají vodu nebo když ji mají, je zase nekvalitní,“ vysvětluje starosta.

Jistou naději na výstavbu vodovodu obec má. „Ještě letos se chceme ucházet o další dotaci. Musíme splnit podmínku a mít projekt jak na vodovod, tak i na čističku. Na projektu na čistírnu odpadních vod nyní pracujeme. Musí být hotový do konce října, jinak nemůžeme o peníze žádat,“ popisuje Jaroslav Kofroň.

Podle plánu má stát nová čistička přímo ve Zhoři. „Vybudování by předběžně vyšlo asi na pět milionů korun a byla by na ni napojena Zhoř. V našich zbylých vsích nepočítáme, že bychom čističku stavěli,“ doplňuje starosta.

Nekvalitní voda je podle něj velkým problémem i pro obyvatele Zhoře. „Ve vodě z obecního vodovodu se vyskytl arzen. Voda není podle hygieniků pitná, na koupání nebo na mytí se používat může,“ vysvětluje Jaroslav Kofroň. Ve Zhoři je napojena na obecní vodovod větší část obce a také, jak říkají místní, bytovka.

Ta patří Zemědělskému družstvu Přeštěnice, které ji obci chce prodat. „Počítám, že budeme muset rozhodnout do konce tohoto volebního období. Zatím nevíme, kolik bychom za koupi zaplatili. Částku nám družstvo řekne, až pokud budeme mít zájem. Cena by mohla být, jak jsem slyšel, okolo dvou milionů korun, což je pro obec hodně peněz. Finance nyní potřebuje hlavně na vodovod do Blehova,“ řekl starosta.

„Na zastupitelstvu jsme se usnesli na tom, že vodovod je nejdůležitější akcí, kterou bychom rádi uskutečnili,“ doplňuje.

Obec také chce opravit cestu z Osletína do Zbislavi. „Loňské povodně ji úplně zničily, nezbyl tam ani prašný povrch,“ řekl starosta. Pokud obec nezíská peníze z ministerstva pro místní rozvoj na na její opravu, akci odloží.

Zhořští už dostali peníze z Programu obnovy venkova na opravu kulturního domu a přistavení altánu a také na postavení zdí u sochy sv. Jana Nepomuckého ve Zbislavi.

„Práce mají být hotové do konce října. Letos ještě stihneme nahodit omítku na hasičské zbrojnici v Blehově,“ dodává starosta Jaroslav Kofroň.