Na Nábřeží 1. máje bude pokračovat rekonstrukce dalšího objektu, který původně sloužil jako dům s pečovatelskou službou. Domovní a bytová správa (DPS) zajistila a v rámci svého rozpočtu financovala rekonstrukci již čtyř objektů z osmi, které byly postaveny v roce 1937.

Původně zde byly jednopokojové byty pro sociálně slabé občany. Postupně byly rekonstruovány a vybaveny koupelnami a centrálním vytápěním a začaly sloužit jako domy s pečovatelskou službou. Větší rekonstrukcí prošly v roce 1983 a další pak v roce 2002.

„Začali jsme tehdy v domě číslo 1363, ale práce přerušila povodeň. Naštěstí byly v domech s pečovatelskou službou zaplaveny jen sklepy a nebytové prostory. Postupně došlo na další tři objekty, kde vznikly startovací byty pro mladé rodiny a pro lidi, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Sídlí zde také středisko občanského sdružení Naděje a Pečovatelská služba,“ informovala ředitelka DBS Zdeňka Řezáčová.

Zatím posledním dokončeným domem je číslo 1402. Přestavbou a rekonstrukcí, kterou dělala domácí firma Projektostav, zde vznikly čtyři byty 2 + 1 a čtyři 1 + 0, všechny první kategorie a zázemí Pečovatelské služby.

„Uskutečnilo se již výběrové řízení a v nejbližší době byty předáme novým nájemníkům, kteří platí nájemné 60 korun za metr čtvereční a měsíc,“ doplnila Zdeňka Řezáčová.

Složení nájemníků je velmi různorodé. Senioři se však do těchto míst už nevracejí, hlavním důvodem je, že zde nejsou výtahy. V budoucnu by se to však mělo změnit.

Rada města již schválila rekonstrukci domu č. 1497 na Nábřeží 1. máje, která by měla začít v září příštího roku. Počítá se zde s půdní vestavbou a přístavbou venkovního výtahu.

„Rekonstrukcí získáváme startovací byty pro mladé rodiny, ale zároveň přicházíme o bydlení pro seniory. Vzhledem k tomu, jak město rychle stárne, byty s pečovatelskou službou budou potřeba. Rekonstrukce domu číslo 1497 bude rozhodně levnější, než kdyby se dům s pečovatelskou službou stavěl na zelené louce,“ uvedla místostarostka Hana Rambousová.

Celkovou rekonstrukcí domu s půdní vestavbou zde bude osm bytů 1 + 0 a čtyři 2 + 0. „Počítáme s možností přístavby výtahu ze zahrady,“ doplnila Zdeňka Řezáčová.

Podle finančních možností by v roce 2012 mohla stejným způsobem pokračovat rekonstrukce domu číslo 1496. I tento objekt by měl sloužit jako dům s pečovatelskou službou. Pro zachování obou objektů v soustavě domů s pečovatelskou službou hovoří i skutečnost, že svoji polohou navazují na stravovací zařízení, Pečovatelskou službu a středisko Diakonie Blanka.