Neděle je posledním dnem, kdy si návštěvníci Milevského muzea mohou prohlédnout výstavu Pocta sv. Floriánu. Hasičské uniformy, techniku a dokumenty v muzeu vystřídá výstava obrazů akademického malíře Jindřicha Stehlíka.

„Jindřich Stehlík, ačkoli milevský rodák, je zdejší veřejnosti málo znám. Zůstával vždy tak trochu ve stínu svého mladšího bratra, taktéž akademického malíře Karla Stehlíka. V nedávné době se jednomu z milevských sběratelů podařilo zakoupit rozsáhlou kolekci obrazů Jindřicha Stehlíka a od té doby se datuje i první myšlenka na uspořádání výstavy. Navíc letošního roku uplyne také 105 let od umělcova narození, což je do jisté míry další důvod připomenout si jeho dílo,“ říká ředitel Milevského muzea Vladimír Šindelář, proč se rozhodli uspořádat výstavu.

„Samostatná výstava obrazů Jindřicha Stehlíka v Milevském muzeu dosud nebyla. Ve druhém pololetí roku 1980 však mohli návštěvníci vidět jeho obrazy v našem muzeu na souborné výstavě, kde byla dále zastoupena i díla dalších členů rodiny: Karla Stehlíka, Ctirada Stehlíka, Daniely Stehlíkové, Danuše Nožičkové a grafika Alexeje Jaroše,“ připomíná ředitel muzea Vladimír Šindelář.

Akademický malíř Jindřich Stehlík se narodil 6. prosince 1905 v Milevsku. Studoval Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho zájem se soustředil zejména na krajinomalbu. Vytvořil například cyklus obrazů z Krkonoš a jižních Čech.

„Byl členem Sdružení výtvarných umělců Marold a několik let byl i jeho předsedou. Nakonec se svou tvorbou upnul k Sedlčansku, jehož krajina mu učarovala. V jeho obrazech tak najdeme ponurost lesních hvozdů, malebnost polí a jejich remízků i melancholickou atmosféru jihočeských rybníků. Jindřich Stehlík zemřel v roce 1991,“ představuje malíře ředitel Milevského muzea Vladimír Šindelář.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout čtyřicet obrazů Jindřicha Stehlíka, vesměs olejomaleb, od 17. září do 21. listopadu.