Jedenadvacetičlenné milevské zastupitelstvo bude mít po říjnových komunálních volbách minimálně šest nových tváří. V Písku by naopak teoreticky mohli do zastupitelstva usednout jen dva noví členové. Jména zbylých pětadvaceti zastupitelů voliči na kandidátkách najdou.

Jména šesti současných zastupitelů v Milevsku se už neobjevila na kandidátních listinách sedmi stran, které půjdou do voleb v Milevsku. „Kandidovat už nebudu,“ uvedl pro zpravodaj města Josef Kašpar (SNK ED). Stejně se rozhodl i Josef Koutník (SNK ED).

Oba přemlouval lídr Věcí veřejných v Milevsku Pavel Solař, aby za „Véčkaře“ kandidovali. Oba odmítli. V Milevsku kandidovat také nebudou Jiří Herout, Dagmar Švárová, Marie Tibitanzlová a Lenka Třeštíková, kteří všichni kandidovali za ČSSD.

V Písku mohou voliči vybírat prakticky všechny známé tváře. Nekandidují pouze občanský demokrat Jiří Káca, který skončil kvůli osobním důvodům, a Miluše Štojdlová, jediná zástupkyně KDU–ČSL v zastupitelstvu. „Za KDU–ČSL kandidovat už nebudu, ani nevím, koho mají na kandidátce,“ řekla Miluše Štojdlová.

Ačkoliv v Písku usiluje o zvolení pětadvacet ze sedmadvaceti současných zastupitelů, rozložení sil by v případě jejich znovuzvolení bylo výrazně odlišné.

Ve volbách v roce 2006 měla ODS jedenáct míst, ČSSD a Volba pro město (VPM) po pěti, komunisté čtyři a Strana zelených a KDU–ČSL po jednom místě. Letos by měla ODS tři jména, ČSSD pět, VPM a komunisté čtyři, SZ a TOP 09 jedno a SNK ED šest jmen.