Hořel tu totiž starý motorest plný odpadků a střepů. Záchranáři museli evakuovat kouřem otrávené bezdomovce, kteří zde bydleli a popíjeli alkohol. Naštěstí se ale nikomu nic nestalo, i když zranění patnácti figurantů vypadala velice reálně. Bezdomovce hráli lidé z řad záchranářů nebo studentů a celý požár byl součástí mezinárodního cvičení záchranářských týmů Rescue patrol, které se od úterý koná na Písecku.

Jednoho z bezdomovců, který trpí astmatem a při požáru u něj vypukl záchvat, hrál záchranář ze Žatce Slavomil Jurnečka.

„Měl jsem akutní dušnost. Dá se říct, že jsem komplikoval záchranářům práci, ale na druhou stranu, postarat se o člověka, který má problém, to je přesně úkol záchranářů,“ tvrdí Jurnečka. Podle něj byl celý zásah včetně evakuace blízké školy poměrně náročný. „Nebyl nejjednodušší, bylo tady hodně zraněných, ale určitě nás čekají i složitější úkoly,“ říká záchranář.

Kromě motorestu museli záchranáři zasahovat i v základní škole. „Byli tam ukrytí figuranti, kteří představovali školníka, uklízečku nebo údržbáře. Při sčítání lidí se zjistilo, že chybí, proto se je vydali hledat i psovodi,“ vysvětluje mluvčí cvičení Ivana Merhoutová.

Cvičení, během něhož si záchranáři vyzkouší i pomoc parašutistovi visícímu na stromě nebo zásah při nehodě, hodnotí komisaři. Jsou to zkušení záchranáři, kteří po každé části vysvětlují zasahujícím, co dělali špatně a co naopak zvládli výborně.

„Poskytují tak okamžitou zpětnou vazbu, což je neocenitelné,“ doplňuje Merhoutová. Záhořské části cvičení, které trvá až do neděle, se zúčastnilo osmdesát zasahujících záchranářů. Celého cvičení se účastní jak záchranáři z Písku, tak i z dalších míst České republiky. Přijely i jednotky ze Slovenska.