Téměř dvě stovky lidí se zúčastní velkého cvičení záchranářů Rescue patrol, které se bude konat od úterního večera do nedělního dopoledne v okolí Varvažova. Cvičení pořádají Záchranáři Česká Kamenice spolu s SDH Záchranáři Písek.

„Přijede sem asi sto záchranářů, figuranti, kterých bude od dvaceti do šedesáti, se budou střídat podle typu zásahu,“ uvedla mluvčí cvičení Ivana Merhoutová.

Dvě třetiny figurantů budou spolupracovníci českokamenických záchranářů, třetinu budou představovat dobrovolníci z Písecka. Letošní ročník cvičení je již jedenáctý, osm se jich konalo poblíž České Kamenice, dva na Příbramsku.

„Chtěli jsme změnit prostředí. Letos se zaměříme na několik typů zásahů. Budeme nacvičovat jak záchranu lidí při autonehodě, tak i postup při větrné smršti, požáru, zemětřesení nebo závalu po výbuchu. Záchranáři budou vyprošťovat parašutistu uvízlého na stromě, přepravovat člověka přes vodu či vytahovat tonoucího,“ doplnila Merhoutová.

Kromě Varvažova se budou záchranáři pohybovat na hradě Zvíkov, v areálu Jitexu v Písku nebo v bývalé tankové střelnici u Písku. Obyvatel Varvažova by se cvičení nijak dotknout nemělo.

„Maximálně mohou narazit na kolonu vozidel. Ale auta budou řádně označená a lidé by neměli propadat panice a myslet si, že někde opravdu propukl požár,“ doplnila Merhoutová.

Stejně tak budou muset účastníci cvičení dodržovat dopravní předpisy a nebudou mít možnost se chovat tak, jako kdyby jeli k opravdovému zásahu.