Pokus odbýt petenty faktem, že Lesní hřbitov plní funkci lesoparku s výskytem přirozené fauny a flory, radě města nevyšel.

Město muselo ustanovit expertní skupinu a peticí se znovu zabývala koncem minulého týdne rada města. Ta schválila plán expertní skupiny, který přijde město na deset tisíc korun.

„Skutečně považujete za přirozené, že vysoká lesní zvěř žije za plotem mezi hroby, že se živí mimo jiné květinovou výzdobou hrobů? Jste si jistí, že je výskyt oné ‚fauny‘, tedy srnčí zvěře, v uzavřeném prostoru hřbitova přirozený? Není podivné, že se tato zvěř ‚přirozeně‘ sama vydává do prostoru, kde se dennodenně pohybuje množství lidí?“ reagovala na původní odpověď radních zástupkyně petentů Zdena Humpálová.

Petentům vadí hlavně to, že srny žijící v zadní části areálu požírají květinovou výzdobu na hrobech, což pro pozůstalé znamená finanční a hlavně emoční újmu.

„Srny z hřbitova možná dostaneme, ale můžu říct, že větší škodu stejně udělají zajíci, kterých se ale zbavit nedokážeme,“ podotkla vystudovaná bioložka a nyní místostarostka města Hana Rambousová.

Utvoří rojnici

Během září se naskytne na Lesním hřbitově v Písku netradiční pohled. Klid areálu naruší desítky studentů. Ti budou rojnicí vyhánět dvě srnky a dva srnce, kteří ožírají květinovou výzdobu hrobů.

„Dočasně odstraníme oplocení hřbitova v šířce padesáti až sta metrů, aby měla zvěř kudy uprchnout. Náklady na odstranění plotu a znovuoplocení budou představovat zhruba deset tisíc korun,“ konstatoval vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Písku Miloslav Šatra.

Plot by měl být na některých místech vyšší, městské služby také opraví díry v pletivu, které zde mnohdy udělali návštěvníci hřbitova, kteří si tudy krátili cestu.

Uživatel honitby, Myslivecké sdružení Háj Písek, odstraní krmná zařízení z blízkosti hřbitova do vzdálenosti minimálně tři sta až pět set metrů od plotu.
Písecký Lesní hřbitov je zřejmě jedním ze dvou pohřebních areálů v republice, které jsou umístěny v podobném prostředí.

Jeho rozloha je dvanáct hektarů a je umístěn v lese a částečně v lesoparku. Hřbitov spravují Městské služby Písek. Hřbitov je výjimečný svým přírodním prostředím, což přináší různá úskalí, jako je riziko pádu stromu nebo výskyt fauny a flóry.