Od soboty to ví Čížovští oficiálně. Jejich obec je místem, kde se žije lépe než v jiných obcích. Čížová se totiž stala Vesnicí roku 2010 Jihočeského kraje a porazila tak 30 dalších účastníků.

„Jihočeské vesnici roku 2010 přeji dobré vedení, spokojené obyvatele a samé šťastné dny,“ napsal do pamětní knihy hejtman kraje Jiří Zimola, který předal starostovi Čížové Romanu Čarkovi zlatou stuhu, kterou nejlepší obec dostává jako potvrzení své výjimečnosti.

Podle předsedy hodnotitelské komise Josefa Bláhovce, který je starostou vítěze z roku 2008 Malenic, není pro spokojenost obyvatel a zaujetí komise důležité jen to, aby měla vesnice dobré vedení.

„Musí fungovat společenský život, nezáleží jen na zastupitelstvu a starostovi. Je to práce všech obyvatel, všech spolků, vlastně se z nich stává jedna rodina,“ poznamenla Bláhovec. Podle něj bylo letos velice obtížné vybrat vítěznou vesnici.

„V komisi jsem dva roky, ale dovolím si říct, že je to stále složitější. Vidíme kolem sebe, že vesnice na jihu Čech jsou každým rokem krásnější, že se do nich investuje, ale bohužel vítěz může být jen jeden,“ dodal Bláhovec.

Čížová získala spolu s prestiží a celorepublikovým zviditelněním i 90 tisíc korun, které může okamžitě investovat. Navíc v příštím roce obdrží milion korun od Jihočeského kraje jako dotaci na další rozvoj.

„Samozřejmě ještě nevíme, na co peníze použijeme. O tom musí rozhodnout nové zastupitelstvo. Ale v téhle soutěži určitě nejde hlavně o peníze,“ vysvětlil starosta Roman Čarek.