VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pečlivě si vybírejte filmy, to je vzkaz z festivalu

Písek - Hrátky se slovy, to byl určující prvek sobotního zahájení druhého ročníku filmového Festivalu nad řekou.

1.8.2010 19
SDÍLEJ:

Zahájení Festivalu nad řekou 2010.Foto: Deník/Ondřej Šmíd

„Hodně pečlivě si vybírejte filmy, na které chodíte do kina,“ upozornil návštěvníky v kině Portyč moderátor Jaroslav Dušek.

Následovala dramatická pauza a pak Dušek dodal: „V okamžiku vaší smrti se vám totiž všechny promítnou před očima.“ Kromě kontaktu s publikem se Dušek nebál ani povinné konverzace s místostarostou Písku Tomášem Duškem.    

„Chtěl bych se vás zeptat, jestli budete i nadále používat moje jméno a říct vám, že není hezké, že jste si opět vzal na jeviště chůdy,“ a narážel tak na Duškovu výšku. Pak dal svému jmenovci vybrat ze dvou mikrofonů, červeného a černého.

„Vzal bych si černý,“ řekl místostarosta. „To tedy nejste moc velký optimista,“ reagoval pohotově moderátor a všem bylo jasné, že se svými slovy dotýká podzimních komunálních voleb. Kromě humorných výstupů Jaroslava Duška a Chantail Poulain, která zazpívala několik písní, se návštěvníci dozvěděli i některé seriózní informace o festivalu a jeho programu.

„Francie byla první zemí, kde film vystoupil z role pouhého pouťového představení a stal se autorským dílem, pod nímž je někdo podepsán. A ten někdo má specifický filmový jazyk,“ konstatovala filmová kritička Tereza Brdečková, která tak zvala diváky na cyklus Dějiny francouzské kinematografie, který vytvořila.

Ceny do Polska

Už na samotném začátku festivalu se organizátoři rozhodli udělit cenu festivalu, kterou byl talíř vytvořený Borisem Noskem, který vystavuje svá díla v galerii Portyč.

Na pódium sezvali několik představitelů cyklu Polský film morálního neklidu, cenu dostali všichni dohromady. Slovo si pak vzal režisér Krzysztof Zanussi a mluvil k publiku česky. „V totalitě je třeba být morálně neklidný, ale platí to i v kapitalismu,“ řekl asi nejvýraznější představitel tohoto proudu a publikum ho odměnilo spolu s jeho kolegy potleskem vestoje.

Kromě již zmíněných cyklů se diváci mohou během festivalých dní těšit i na sérii nazvanou Belle Époque. Ta mapuje počátky filmového uměn. Další cyklus má název Diagnóza času a jeho mottem je věta Rozpoznat chorobu a její příčiny u jedince je stejně složité, jako rozpoznat důvody patologie společenské.

Druhý ročník Festivalu nad řekou skončí ve čtvrtek 5. srpna.

Autor: Ondřej Šmíd

1.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 19
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mateřinku na Hradišti navštívil Mikuláš.
4

Mateřinku na Hradišti navštívil Mikuláš

Pondělní zpívání v ZŠ Jana Husa v Písku.
4

Školní týden zahajují zpěvem

Cenu Spokojený zákazník Jihočeského kraje letos převzalo 17 podnikatelů

České Budějovice - Sedmnáct nejférovějších podnikatelů regionu získalo v pondělí titul Spokojený zákazník Jihočeského kraje 2017.

Děti i dospělí si užili adventní tvoření

Písek - Ve středu 6. prosince se v bývalých jeslích 11. MŠ sešlo přes 60 účastníků, dětí i dospělých.

Nadace Občanského fóra přispěla na dům U Slona

Písek - Historický měšťanský dům U Slona v Karlově ulici jeho majitel Josef Stach postupně rekonstruuje, aby byl opět ozdobou předmostí Kamenného mostu. Rekonstrukce je finančně náročná, a tak se za pomoci Spolku přátel Kamenného mostu snaží získat dotace.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT