VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milevsko platit nebude, děti se do školek nedostanou

Písek, Milevsko - Písek požadoval uzavření smlouvy, podle místostarosty Milevska Polaneckého by byla zbytečná, školek je dost.

31.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv Deníku

Milevsko Písku za děti dojíždějící do píseckých mateřských škol platit nechce, proto s Pískem neuzavřelo smlouvu o umísťování předškolních dětí. Rozhodla o tom rada města Milevska.

„Uzavře-li město Milevsko předloženou Smlouvu o zařazení dítěte k předškolnímu vzdělávání v mateřské škole Písek, vznikne nám povinnost hradit za každé dítě neinvestiční náklady, které se v letošním roce podle informace od Písku pohybují v rozmezí mezi pěti až šesti sty korunami měsíčně,“ uvádí místostarosta Milevska Michal Polanecký.

Podle zákona musí město či obec pro děti svých obyvatel „zajistit podmínky pro předškolní vzdělávání v posledním roce před zahájením povinné školní docházky pro děti s místem trvalého pobytu na jejím území a pro děti umístěné na jejím území v dětském domově,“ uvádí Polanecký.

Tuto podmínku podle Polaneckého Milevsko plní, protože je provozovatelem čtyř mateřských škol (MŠ). „To je dostatečná kapacita pro obyvatele Milevska i okolních obcí, kde MŠ nemají,“ tvrdí Polanecký. Navíc, Milevsko od okolních obcí platby za docházku nevyžaduje.

Jen část nákladů

Podle vedoucí odboru školství Městského úřadu v Písku Marie Cibulkové není 500 nebo 600 korun měsíčně rozhodně částka, která by pokrývala veškeré náklady na provoz školky.

„Nejedná se o plnou úhradu provozních nákladů, ale pouze o příspěvek na tyto náklady. Částka je každým rokem jiná, protože se vypočítává podle nákladů hlavně na energie a opravy budov,“ tvrdí Cibulková.

Kvůli neschválení smlouvy se tedy rodičům milevských dětí může stát, že jejich potomek nebude přijat do MŠ, protože náklady by plně nesl Písek. „Neříkám, že nebude možné přijmout dítě z Milevska, ale vzhledem k tomu, že v Písku jsou školky naplněné, děti budou samozřejmě při výběru znevýhodněné,“ doplňuje Cibulková.

Počet dětí, které se budou chtít přihlásit do školek, se totiž špatně odhaduje. „Školka není povinná, takže někteří rodiče tam dají dítě ve čtyřech, jiní v pěti letech,“ doplňuje Cibulková. Podle ní je placení za děti běžnou praxí.

„Obce, jejichž předškolní děti k nám jezdí, městu samozřejmě část nákladů platí,“ vysvětluje Cibulková. Milevské děti ale do Písku nedojíždějí ve větším počtu. „Rozhodně to není masová záležitost, do všech píseckých školek chodí dohromady jen jedno dítě rodičů z Milevska,“ informuje Marie Cibulková.

Autor: Ondřej Šmíd

31.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mateřinku na Hradišti navštívil Mikuláš.
4

Mateřinku na Hradišti navštívil Mikuláš

Pondělní zpívání v ZŠ Jana Husa v Písku.
4

Školní týden zahajují zpěvem

Cenu Spokojený zákazník Jihočeského kraje letos převzalo 17 podnikatelů

České Budějovice - Sedmnáct nejférovějších podnikatelů regionu získalo v pondělí titul Spokojený zákazník Jihočeského kraje 2017.

Děti i dospělí si užili adventní tvoření

Písek - Ve středu 6. prosince se v bývalých jeslích 11. MŠ sešlo přes 60 účastníků, dětí i dospělých.

Nadace Občanského fóra přispěla na dům U Slona

Písek - Historický měšťanský dům U Slona v Karlově ulici jeho majitel Josef Stach postupně rekonstruuje, aby byl opět ozdobou předmostí Kamenného mostu. Rekonstrukce je finančně náročná, a tak se za pomoci Spolku přátel Kamenného mostu snaží získat dotace.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT