VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ne každé město má řeku a ostrov jako Písek

Písek - Ostrov uprostřed řeky Otavy využívali v minulosti ostrostřelci, hrálo se tu rovněž divadlo.

30.7.2010
SDÍLEJ:

Restaurace na ostrově i celý ostrov jsou častým cílem vycházek obyvatel Písku.Foto: Deník/Libuše Kolářová

Řeka Otava zasáhla do historie města mnohokrát v dobrém i zlém. Zlo přinášely povodně a ledové dřenice, to dobré v dobách minulých zlatonosný písek řeky a perlorodky, ale i ryby, které byly pro některé lidi v minulosti významným zdrojem obživy. Dodnes břehy Otavy lemují trpěliví členové rybářského svazu.

 Nemůžeme zapomenout ani na to, že Otava byla v minulosti vorařskou řekou. I když, jak připomíná archeolog Jiří Fröhlich ve své knize Stará Otava mezi Pískem a Zvíkovem, ke zvýšení hladiny nutné k proplutí vorů, bylo v Písku postaveno pět jezů. Vory pluly po Otavě již ve středověku, poslední vor byl k vidění v roce 1947.

Mezi to dobré, co řeka pro Písek vytvořila, můžeme určitě počítat městský ostrov.

„Dlouhý tok řeky Otavy městem Písek je urbanistický fenomén daný nám přírodou a posílený generacemi stavitelů píseckého hradu, mostů, jezů a mlýnů, elektrárny, mnoha domů a také městského ostrova. Základ pro ostrov možná vytvořila sama řeka, ale lidé ostrov zpevnili, zpřístupnili, vystavěli budovy a začali užívat. Ne každé město má takovou řeku a takový ostrov,“ tvrdí Tomáš Franců.“

S názorem rodilého Písečana, znalce a ctitele tradic města bude jistě souhlasit mnoho obyvatel, pro které ostrov byl a stále je místem oddechu a společenských zábav a vneposlední řadě cílem příjemných vycházek.

Ostrostřelci

Podle odborníků ostrov postupně vznikal usazováním písku před velkým ohybem řeky Otavy. Bylo to ještě v době, než byl pod městskými hradbami postaven na Otavě jez.

Je doloženo, že v 18. století byl písecký ostrov v soukromém majetku podskalského mlynáře Vojtěcha Honsy. V roce 1814 si zde ostrostřelci otevřeli dřevěnou střelnici, u které nechyběl pivní šenk a kuželník. V přízemí objektu byla tančírna, v prvním patře měli ostrostřelci spolkovou místnost. Střechu zdobila makovice s korouhví a znakem města. Ostrovu se začalo říkat Střelecký a Písek se tak tím vyrovnal Praze.

Na ostrov se ostrostřelci i další návštěvníci dostávali po dřevěné lávce, stálou lávku s betonovými pilíři nechalo město postavit v roce 1929.

Plovárna

V roce 1847, některé prameny uvádějí již rok 1832, byly na ostrově zřízeny říční lázně a později zde byla městská plovárna. K ní od druhé poloviny 19. století patřila také hospoda. Veřejné koupaliště mělo samostatná oddělení pro pány a dámy a bylo v provozu až do padesátých let dvacátého století.
Město plovárnu uzavřelo po výstavbě pletařského podniku Jitex, který měl do řeky vypouštět škodlivé látky a koupání v řece bylo jen na vlastní nebezpečí.

Není bez zajímavosti, že kolem ostrova lidé nejen plavali a jezdili na lodičkách, ale v zimě také vydatně bruslili. Bruslařský klub Písek založený v roce 1876 pravidelně, pokud to počasí umožnilo, zřizoval kluziště mezi Kamenným mostem a ostrovem.

Restaurace

Vpadesátých letech 19. století ostrov zcela zpustl a město jednalo o jeho odprodeji s podskalským mlynářem. Majitelem ostrova se město stalo v roce 1876. Výletní restaurace byla otevřena 4. května 1890, její osudy jsou až místy dramatické. Mnoho nechybělo a zajímavá stavba z ostrova definitivně zmizela.

V osmdesátých letech objekt na ostrově vyhořel a začal rychle chátrat. Město muselo vyřešit otázku, co s ním. Jednou z variant bylo poškozenou stavbu z ostrova odstranit a vybudovat zde zcela nový objekt.

Jak připomněl bývalý starosta Písku Luboš Průša, město po dlouhé diskusi radních a dalších zastupitelů v roce 1992 ostrov pronajalo firmě Callistvood, která měla tehdy v majetku i například zámek Český Rudolec a s ním, stejně jako s píseckým ostrovem, velké plány.

Firma však stačila jen částečně opravit lávku a potom zkrachovala. S návrhem na nový objekt přišel známý písecký architekt, již zemřelý Vladimír Jestřab. Jeho návrh však nepřijala veřejnost ani odborníci. Objevil se i záměr jednoho píseckého podnikatele vybudovat na ostrově koncertní pódium a přírodní ohniště. Chtěl na to však městské peníze, ale zastupitelé nesouhlasili.

V roce 1994 předložil Luboš Průša zastupitelům zhruba 16 alternativ, jak by objekt na ostrově mohl vypadat. Opět se rozpoutala diskuse, zda budovu odstranit. Především zásluhou argumentů tehdejšího zastupitele Vratislava Vokurky, místostarosty Tomáše Franců a některých dalších zvítězil návrh na vybudování repliky původní stavby.

„Budova na ostrově je cenná i architektonicky. Konstrukce je tvořena hrázděným zdivem, což je kombinace dřevěné kostry a vezdívaných stěn a takových budov není v Písku mnoho, není-li ta na ostrově dokonce jediná. Navíc replika budovy, jak se podle mého soudu často nesprávně říká, tedy spíše kopie budovy původní, je stavebně i architektonicky zdařilým dílem a její záchrana byla příkladným počinem a základem pro navrácení života na městský ostrov,“ zdůraznil Tomáš Franců.

Obnovený objekt se pro veřejnost otevřel v polovině roku 1996. Vystřídala se zde řada nájemců, v roce 2002 restauraci i další zařízení zničila povoden. Obnova naštěstí netrvala dlouho a ostrov je opět cílem návštěv obyvatel města i turistů.

Autor: Libuše Kolářová

30.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hlasujte v anketách o sportovní hvězdu a nejoblíbenější sportovní klub čtenářů Píseckého deníku.

ANKETA: Zvolte Sportovní hvězdu čtenářů Píseckého deníku

Hlasujte v anketách o sportovní hvězdu a nejoblíbenější sportovní klub čtenářů Píseckého deníku.

ANKETA: Zvolte Nejoblíbenější sportovní klub čtenářů Píseckého deníku

Horská služba zachránila běžkaře, pomoc volal přes aplikaci Záchranka

Šumava - Německého běžkaře v terénu u státní hranice dnes 18. února odpoledne zachraňovali členové Horské služby přes perfektně fungující aplikaci Záchranka.

Sokolky nestačily na Zoru

Písek - Do obloukové haly v sobotu odpoledne zavítaly házenkářky olomoucké Zory, které se v rámci 18. kola MOL ligy střetly s domácím výběrem Vladislava Jordáka.

Kovářovem prošel maškarní průvod v čele s medvědem

Kovářov - Ve středu 14. února se konala v Kovářově již po šestnácté obchůzka s medvědem, kterou uspořádala společnost Kovářovskétradice.cz manželů Milana a Pavly Škochových ve spolupráci s národopisným souborem Kovářovánkem.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Na nejkratší rychlobruslařské trati, sprintu na 500 metrů, vybojovala česká jezdkyně Karolína Erbanová bronzovou medaili! Lepší byla pouze zlatá Japonka Nao Kodairaová a stříbrná Korejka I Sang-Hwa.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT