Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje v Českých Budějovicích zde totiž podruhé za poslední měsíc označila vodu známkou čtyři, tudíž jako nevhodnou ke koupání.

„Kde se berou ve vodě fekální bakterie? Pouští je tam písecká čistička nebo některá z hospod? Jestli si někdo myslí, že ve Vojníkově je voda špinavá a o pár kilometrů dál už ne, mýlí se,“ říká Frolík.

Podle Libuše Röhrichové z písecké hygieny se opravdu tento problém opakuje už po několik let.

„Nemůžeme říct, že by za to mohla čistička, i když je to možné, svou roli tady hraje nevhodná legislativa. Mezi Pískem a Vojníkovem je i mnoho chat, které by měly mít odkanalizování pomocí jímek, ale dá se těžko ověřit, zda to tak opravdu je. Zcela vyloučit mohu možnost, že by za znečistění mohli zemědělci. Pole jsou od Vojníkova daleko a navíc se dnes hnojí velice málo,“ vysvětluje Röhrichová.

„Odpad může do vody vypouštět i některá z restaurací. Navíc vodu odebíráme u břehu stále na jednom místě, třeba se zrovna tam fekální bakterie drží. Na Vojníkově je stále mnoho míst, kde se lze koupat zcela bezpečně, bakterie se totiž rozptýlí po nádrži. Dá se říct, že koupání zde je bezpečné, pokud se hned osprchujeme. Nelze ale vodu pít, což se ale třeba u dětí může při koupání stát,“ doplňuje Röhrichová.

Vodu odebírají hygienici na osmi místech jižních Čech vždy jednou za dva týdny v pondělí. V pátek pak zveřejňují výsledky jejího rozboru, na jehož základě koupání dopopručují nebo naopak zakazují. „Během posledního odběru, jehož výsledky ještě nebyly zveřejněny, se kvalita vody zlepšila, teď ji hodnotíme známkou tři,“ říká Röhrichová.

Na Písecku odebírají hygienici vodu na třech místech, ve Vojníkově, u kempu Podolsko, kde při minulém odběru ohodnotili její kvalitu známkou jedna. Na Radavě však trojkou, což značí zhoršenou jakost vody.